fot. PAP/ Tomasz Gzell

Spór wokół wyboru przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego

Trwa spór, kto będzie nowym przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego. Cztery z pięciu organizacji zrzeszających pracodawców ogłosiły, że wybrany na to stanowisko został prezes Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przekonuje, że do wyboru nie doszło, ponieważ nie ma opinii prezydenta dotyczącej obowiązku lustracji członków rady.

Przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego na kolejny rok tym razem mieli wskazać przedstawiciele przedsiębiorców i pracodawców. Cztery organizacje: Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club oraz Związek Rzemiosła Polskiego wskazały na Andrzeja Malinowskiego. Kandydata nie zaakceptował jednak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Niepokojący jest dla nas sam tryb wyboru, który odbył się nie wiadomo, gdzie i nie wiadomo w jakich okolicznościach – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według doniesień medialnych Andrzej Malinowski miał pracować dla tajnych służb PRL. Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz związek zawodowy „Solidarność” czekają na opinię prezydenta w sprawie możliwej lustracji członków RDS.

To dobry pomysł – podkreśla Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.

– Osoby zabierające głos w przestrzeni publicznej mogłyby być poddane lustracji czy autolustracji – akcentuje.

Lustracja to w Polsce wciąż aktualny temat – dodaje historyk doktor Leszek Pietrzak.

– Pojawia się przy nominacjach rządowych, przy nominacjach na ważne stanowiska w państwie. Pojawia się w zasadzie zawsze w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z kandydatami na jakieś stanowisko – wskazuje.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w piśmie do Prezydenta RP wskazał, że nowy przewodniczący powinien być wybrany jednomyślnie.

– Próba siłowego powołania pana Malinowskiego na przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego się nie powiodła. Dotychczasowa przewodnicząca RDS pani Dorota Gardias uchyliła się od rozstrzygnięcia sporu – mówi Cezary Kaźmierczak.

Innego zdania są przedstawiciele pozostałych organizacji, którzy ogłosili już wybór nowego przewodniczącego.

„Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski obejmie przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego z dniem 23.10 br. – gratulujemy!” – podano na Twitterze Pracodawców RP.

Według organizacji do powołania wystarczyło poparcie czterech z pięciu przedstawicieli pracodawców.

Jak mówi ekonomista Conrad Gadomski pracodawcom na rękę jest szybka nominacja.

– Pracodawcy wolą dmuchać na zimne. Boją się tego co może przynieść czas i tego, że reformy, które nastąpią po wyborach będą uderzać przede wszystkim w nich – wskazuje ekspert.

Działania Rady Dialogu Społecznego mają prowadzić do zapewnienia rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki.

TV Trwam News

drukuj