PAP/Adam Warżawa

„Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” – wystawa poświęcona Janowi Olszewskiemu w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z okazji czwartej rocznicy śmierci premiera Jana Olszewskiego otwarto wystawę „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…”. Poznamy byłego premiera z jego działań: dziennikarskich, prawniczych czy obrońcy politycznego – mówił współautor ekspozycji, Artur Kłus z IPN.

We wtorek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę poświęconą byłemu premierowi Janowi Olszewskiemu pt. „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…”.

Współautor wystawy, kierownik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN, Artur Kłus, zaznaczył, że na 16 planszach znalazły się informację o poszczególnych fragmentach życia premiera Jana Olszewskiego.

„Zaczynamy i kończymy wystawę od rysu rodzinnego. Mamy dużo fotografii prywatnych od rodziny” – mówił współautor ekspozycji.

Dodał, że „poznamy go (Jana Olszewskiego) z późniejszych działań: dziennikarskich, prawniczych, obrońcy politycznego, premiera czy po prostu działacza politycznego”

„Staraliśmy się, żeby ten obraz, przy ograniczonych możliwościach, był pełny” – wskazał Artur Kłus.

Współautor wystawy podkreślił, że na planszach umieszczone zostały również najważniejsze cytaty Jana Olszewskiego, które nie były dotąd publikowane.

„Zarówno ja jak i współautorka wystawy, Justyna Błażejowska, mieliśmy szczęście poznać Jana Olszewskiego. Poświęcił on nam swój cenny czas i przytoczył pewne opowieści ze swojego życiorysu” – tłumaczył Artur Kłus.

Zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Marek Szymaniak, zaznaczył, że życiorys Jana Olszewskiego „obfituje w tyle wydarzeń, że można by było nimi obdzielić wielu ludzi”.

„Pan premier Jan Olszewski był osobą wrażliwą społecznie i politycznie. W swoich wyborach zawsze kierował się dobrem drugiego człowieka i chęcią służenia na gruncie niepodległościowym” – mówił.

Przypomniał również, że w muzeum znajduje się sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego.

Wystawa „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” będzie dostępna do połowy marca. Znajduje się na poziomie -2 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie w rodzinie związanej z polską tradycją niepodległościową. Stryjeczny brat jego matki, Stefan Okrzeja, tworzył Organizację Bojową PPS i został stracony z wyroku władz carskich na stokach Cytadeli w 1905 r., stając się symbolem walki o sprawę polską.

Jan Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W okresie PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników, a następnie „Solidarności”. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. pełnił urząd Premiera Rządu RP, w pierwszym po wojnie Sejmie wybranym w całkowicie wolnych wyborach.

W latach 2006-2010 Jan Olszewski pełnił funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl