fot. twitter.com/prezydentpl

Zakończyła się Msza św. pogrzebowa w intencji Jana Olszewskiego

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych, rodzina, przyjaciele oraz tłumy Polaków żegnają byłego premiera Jana Olszewskiego. Uroczystości mają charakter państwowy. Przed południem w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela sprawowana była Msza św. pogrzebowa. Eucharystii przewodniczył ks. bp. Michał Janocha.

Na modlitwie za zmarłego polityka zgromadzili się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. List do uczestników uroczystości przesłał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Odczytał go ks. bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

W osobie i życiu śp. Jana Olszewskiego jak w soczewce skupiło się wszystko to, co polskie, wszystko to, co patriotyczne i demokratyczne, wszystko to, co budowało silną i niepodległą Rzeczpospolitą, wszystko to, dzięki czemu naszej Ojczyźnie udawało się wielokrotnie i skutecznie przeciwstawiać przygniatającej tyranii zła i powstawać z upadku – napisał w liście ks. abp Stanisław Gądecki.

Homilię wygłosił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Pasterz przypominał życiorys śp. Jana Olszewskiego – od udziału w Powstaniu Warszawskim, przez walkę z komunistami, zasiadanie w fotelu premiera RP, aż po współpracę z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Zapisał się godnie w naszej pamięci. Z odwagą przeszedł drogę swego życia. Nie lękał się światła, chętnie wychodził na przeciw prawdzie, bezinteresownie broniąc niesłusznie oskarżonych, a w sposób szczególny opiekował się walczącymi o wolność Polek i Polaków – zaznaczył w homilii ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Głos zabrał także prezydent RP Andrzej Duda.

Odchodzi człowiek, który w swoim życiu i przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczpospolitej – jak napisałem wspominając go w księdze kondolencyjnej – był nie tylko świadkiem, ale kreatorem historii Rzeczpospolitej, był z całą pewnością, patrząc na te 100 lat odrodzonej Polski po 1918 r., jedną z najważniejszych postaci w jej historii – mówił prezydent RP.

Były szef polskiego rządu zmarł 7 lutego. Miał 88 lat. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. W całym kraju trwa żałoba narodowa. Zakończy się o godz. 19.00.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl