Specjalne pociągi PKP na Światowe Dni Młodzieży

20 polskich diecezji zwróciło się do PKP o przygotowanie dla nich specjalnej oferty kolejowej, czyli przejazdu na lipcowe spotkanie z papieżem w Krakowie specjalnymi pociągami – poinformował PAP ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

O szczegółach logistycznych dotyczących pobytu młodych w Krakowie dyskutowano w piątek w Wadowicach podczas drugiego dnia Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM.

„Komitet Organizacyjny ŚDM jest w kontakcie ze spółkami PKP. Przygotowywana jest oferta dla pielgrzymów indywidualnych i dla grup. Dla osób indywidualnych będzie informacja o takich pociągach jeszcze w tym roku, na stronach internetowych. Będą różne warianty i różne pule przejazdów na terenie Polski” – powiedział ks. Suchodolski.

Dodał, że diecezje za ok. 3-4 tygodnie otrzymają ofertę od PKP i będą decydować, czy wybierają ten środek transportu. Według niego „to jest dobra opcja”, bo odciąży ruch drogowy. „Więc wszystko, co nie drogą, a więc transport kolejowy i lotniczy jest mile przez nas widziane” – podkreślił.

Krzysztof Wójcić z działu logistyki KO ŚDM mówił, że aby właściwie zaplanować sieć transportową organizatorzy spotkania, muszą zebrać jak najwięcej informacji, stąd dodatkowe zakładki do systemu rejestracji. „Wszystko zależy od tego, jakim środkiem transportu pielgrzymi przybędą do Krakowa. Wstępne informacje pokazują, że rozkłada się to w miarę proporcjonalnie -jest transport autobusowy, kolejowy, lotniczy, także samochody indywidualne, mamy też informacje o camperach” – powiedział.

Miasto opracowuje specjalną siatkę połączeń na terenie Krakowa. Miejskie autobusy i tramwaje mają być podstawowym transportem dla pielgrzymów. Ale będą strefy wyłączenia z ruchu i tam trzeba się będzie poruszać pieszo. Dla osób nocujących poza Krakowem środkiem dedykowanym będzie kolej. Organizatorzy liczą, że w tym zadaniu wesprą ich gminy podkrakowskie.

„Siecią kolejową nie obejmiemy wszystkich, dlatego na terenie miasta, na jego obrzeżach przygotowujemy parkingi rotacyjne – grupa będzie wykorzystywała autokar, by dojechać do parkingu rotacyjnego i stamtąd komunikacją miejską dotrze do miejsca blisko centralnych wydarzeń” – mówił Wójcić.

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży wyznaczył cztery strefy, w których będą zakwaterowani uczestnicy spotkania z papieżem w lipcu 2016 r. Strefa pierwsza to centrum Krakowa, w niej będą mieszkać grupy, które najwcześniej zakończą pełną rejestrację na ŚDM. Druga to okolice Krakowa, trzecia – Bochnia i Brzesko, czwarty rejon to tereny diecezji kieleckiej i katowickiej. Z każdego z tych miejsc na obrzeżach maksymalny dojazd do centrum Krakowa wynosi około godziny.

Pielgrzymi, którzy wykupią pakiety z noclegiem, trafią albo do rodzin, które będą ich gościć, albo do miejsc noclegu zbiorowego czyli szkół, hal sportowych czy na małe pola namiotowe. Komitet Organizacyjny ŚDM liczy, że 60 proc. pielgrzymów znajdzie nocleg w prywatnych domach.

Podczas spotkania podkreślano, że przydzielenie noclegów rozpocznie się wiosną 2016 r. Nie ma możliwości indywidualnej rezerwacji miejsc noclegowych.

Grupy, które zarezerwują pobyt z wyżywieniem (na dłuższe pobyty) otrzymają – oprócz śniadania w goszczących ich parafiach – dwa talony na posiłki: na obiad i kolację. Talon będzie ważny tylko konkretnego dnia, ale godzina jego zrealizowania będzie dowolna.

Jak poinformowano, oprócz restauracji posiłki będą przygotowywać mobilne punkty gastronomiczne, np. food tracki usytuowane przy miejscach zgromadzeń młodych. Osoby, które nie wykupią pakietu z wyżywieniem będą mogły płacić w nich gotówką. Będą także przygotowane posiłki uwzględniające diety, np. dla diabetyków czy osób chorych na celiakię. Na czuwanie sobotnio-niedzielne z papieżem pielgrzymi otrzymają suchy prowiant.

Pielgrzymi, którzy wykupią pakiety pielgrzyma będą mieć ubezpieczenie medyczne dotyczące pokrycia kosztów leczenia w przypadku: wypadków, nagłych zachorowań, zaostrzenia lub powikłania choroby przewlekłej. Będzie ono obowiązywało w terminie ważności pakietu do wysokości 30 tys. euro. Diecezje będą oferować osobne ubezpieczenia na czas Dni w Diecezjach.

Ks. Jarosław Chlebda z zespołu ds. udziału pielgrzymów niepełnosprawnych w ŚDM 2016 powiedział PAP, że według szacunkowych danych na ŚDM Kraków przyjedzie ok. 4 – 5 tys. niepełnosprawnych, w tym osoby niewidome, głuche i głuchonieme, niepełnosprawne ruchowo oraz intelektualnie. „Z myślą o nich przygotowujemy odpowiednie miejsca zakwaterowania oraz miejsca spotkań z papieżem, katechez i wydarzeń Festiwalu Młodych” – powiedział ks. Chlebda

Dodał, że na Błoniach i w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką wyznaczone będą specjalne sektory dla niepełnosprawnych. Przyjęto zasadę, że jednej osobie niepełnosprawnej będzie w nich towarzyszył jeden opiekun. Już wiadomo, że do Krakowa przyjedzie grupa 1 tys. osób ze Wspólnoty L’Arche we Francji, w tym 200 osób niepełnosprawnych intelektualnie lub intelektualnie i ruchowo, ale zależy im bardzo na integracji, dlatego podczas wydarzeń centralnych ŚDM chcą przebywać w zwyczajnych sektorach.

„Doświadczenie pokazuje, że grupy niepełnosprawnych są najbardziej przewidywalne, najszybciej zgłaszają swój udział i liczba osób, które przyjadą niewiele się różni od zadeklarowanej. Apelujemy, by zgłaszały się one jak najszybciej” – podkreślił ks. Chlebda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl