Specjalna podkomisja ws. „dużej ustawy medialnej”

W czerwcu specjalna sejmowa podkomisja zajmie się projektem tzw. dużej ustawy medialnej.

Wczoraj Komisja Kultury i Środków Przekazu powołała podkomisję ds. projektu; jej przewodniczącą została poseł PiS Elżbieta Kruk. W skład podkomisji weszło 11 posłów.

Nowo powołany organ zajmie się pakietem trzech ustaw wchodzących w skład tzw. dużej ustawy. Są to ustawy o mediach narodowych, o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające.

Oprócz obniżenia składki audiowizualnej z 15 do ok. 12 zł rozważane jest m.in. wydłużenie kadencji szefów mediów publicznych z dwóch do trzech lat.

Poseł Elżbieta Kruk podkreśla, że będzie konieczne wprowadzenie pewnych zmian dotyczących zapisów ustawy;

– Mieliśmy we wtorek wysłuchanie publiczne. Wysłuchaliśmy wielu różnych uwag m.in. politycznych, merytorycznych. Wiele z nich było konstruktywnych i rzeczywiście wskazujących, że są pewne niedociągnięcia w tej ustawie. Podkomisja będzie musiała rzetelnie przepracować te wszystkie uwagi i propozycje poprawek, które wpłynęły od strony społecznej. Trochę pracy będziemy mieli. Mam nadzieję, że dotrzymamy terminu. Termin funkcjonowania obecnie istniejącej ustawy mija z końcem czerwca. Postaramy się dotrzymać tego terminu – powiedziała Elżbieta Kruk.

Pakiet projektów PiS-u, zakłada m.in. wprowadzenie obowiązkowej składki audiowizualnej, która będzie pobierana z rachunkiem za prąd.

Oprócz tego przewiduje przekształcenie od 1 lipca TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w instytucje mediów narodowych.

RIRM

drukuj