Patryk Jaki (fot.PAP)

Zmian dla mniejszości narodowych i etnicznych

Solidarna Polska chce zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Proponuje, by z rejestru gmin, w których używany jest – jako pomocniczy – język mniejszości, wykreślać te, w których liczba mieszkańców reprezentujących  mniejszości spadła poniżej 20 proc.

        

Jest to odpowiedz na trudną obecnie sytuację mieszkańców województwa opolskiego  powiedział poseł Patryk Jaki. Na tych terenach zamieszczone są dwujęzyczne – polskie i niemieckie tablice zawierające nazwy miejscowości. Wg. autora projektu jeśli wyniki aktualnego spisu powszechnego wykażą, że gmina przestała spełniać kryterium 20 proc. – jej władze miałyby możliwość zwrócić się do właściwego ministra o wykreślenie z urzędowego rejestru.

 

„W tej chwili zapisy obowiązującej ustawy powodują, że nawet gdyby mniejszość niemiecka stanowiła w danej gminie dwa procent, to tablice mogą wisieć tam po wsze czasy. Pytam się dlaczego? Dlaczego mniejszość niemiecka ma deptać po głowach Polaków. Nie zgadzamy się na to, żeby w jednym z polskich województw tworzyć takie inwestycje. Solidarna Polska będzie stanowczo z tym walczyć” – powiedział poseł Patryk Jaki.

 

Obecnie w Polsce jest 31 gmin, w których używany jest język pomocniczy. Leżą one w województwie opolskim ale także podlaskim i pomorskim.

 

Wypowiedź Patryka Jakiego:

Audio MP3
Pobierz

 

 

RIRM

drukuj