Sondaż: Zwycięstwo PiS w 9 województwach

PiS wygrało wybory do sejmików w dziewięciu, a Koalicja Obywatelska w siedmiu województwach – tak wynika z sondażu IPSOS. Dane wskazują, że PiS zwyciężyło w głosowaniu do sejmików i uzyskało 32,3 proc. Koalicja Obywatelska znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 24,7 proc. Na dalszych miejscach są: PSL Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz’15. Frekwencja wyniosła w skali kraju 51,3 proc.

W pierwszej turze wybory na prezydentów miast rozstrzygnęły się między innymi w Warszawie, gdzie wygrał Rafał Trzaskowski. 54,1 proc. głosów dla Rafała Trzaskowskiego i 30,9 proc. dla Patryka Jakiego – tak według sondażu exit poll wygląda rozstrzygnięcie głosowania w stolicy. Choć nie wskazywało na to żadne z badań opinii społecznej, kandydatowi Koalicji Obywatelskiej udało się wygrać już w pierwszej turze.

Oliwer Kubicki, szef sztabu kandydata Zjednoczonej Prawicy, zaznacza: duża mobilizacja naszych rywali była podsycana kłamliwymi tezami o rzekomym Polexicie.

– Pewnie bylibyśmy dzisiaj szczególnie niezadowoleni, gdybyśmy mogli sobie zarzucić, że jakiś dzień zmarnowaliśmy. Natomiast od maja trwała ciężka praca doceniana przez szefostwo PiS-u. Mamy świadomość, że uruchomiliśmy bardzo dużo energii w Warszawie, co spowodowało, że zagłosowało na nas więcej warszawiaków niż we wszystkich poprzednich wyborach – samorządowych, prezydenckich i parlamentarnych. Okazało się to jednak za mało przy dużej mobilizacji naszych przeciwników – podkreślił Oliwer Kubicki.

Według publicysty Marcina Makowskiego z tygodnika „Do Rzeczy”, rozstrzygniecie głosowania w Warszawie można uznać za duże zaskoczenie.

– Trzeba pamiętać o tym, że żaden sondaż, nawet najbardziej skrajny, wygranej w pierwszej turze mu nie dawał. Mobilizacja elektoratu Koalicji Obywatelskiej okazała się niedoszacowana sondażowo. Wydawało się, że przy morderczej kampanii Patryk Jaki może być przygotowany na drugą turę. Okazuje się, że ta różnica była na tyle duża, że możemy powiedzieć o dużym zaskoczeniu – powiedział Marcin Makowski.

Według exit poll frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych wyniosła w skali kraju 51,3 proc. Najliczniej do urn poszli mieszkańcy Mazowsza, gdzie frekwencja wyniosła 56,5 proc.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj