fot. PAP/EPA

Somalia. Rząd zabronił obchodów Bożego Narodzenia

Rząd Somalii ogłosił zakaz organizowania obchodów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku w tym muzułmańskim kraju, ponieważ „nie mają one nic wspólnego z islamem”. Nakazano też policji, aby „zapobiegła wszelkim chrześcijańskim obchodom”.

„Ostrzegamy przed organizowaniem obchodów Bożego Narodzenia, które są tylko chrześcijańskim obyczajem” – oświadczył w radiu somalijskim szejk Mohammed Chejrow z ministerstwa ds. religii. „To jest kwestia wiary, a święta Bożego Narodzenia i towarzyszące im bicie w dzwony nie ma nic wspólnego z islamem” – dodał.

Pisemne instrukcje w tej sprawie wysłano do organów bezpieczeństwa wewnętrznego i do wszelkich urzędów funkcjonujących w Mogadiszu. Zarządzenie wynika z polityki prowadzonej przez islamistyczną organizację Al-Szabab, która od 2011 roku kontroluje stolicę Somalii.

Somalia jest krajem muzułmańskim, ale na jej terytorium stacjonują tysiące żołnierzy sił pokojowych Unii Afrykańskiej pochodzących m.in. z takich krajów, jak Burundi, Uganda i Kenia, w których większość ludności to chrześcijanie.

PAP/RIRM

drukuj