By Alvaro1984 18 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7424020

Somalia: 43 tysiące osób zmarło w 2022 z głodu, połowa z nich to dzieci

43 tysiące mieszkańców Somalii zmarło w ubiegłym roku z powodu wywołanego suszą głodu. Połowa z nich to dzieci – głosi opublikowany w poniedziałek wspólny raport WHO i UNICEF. W kraju głoduje około 6 milionów osób.

To pierwsze oficjalne dane dotyczące rozmiaru dramatu, spowodowanego przez najdłuższą w historii, trwającą już 6 lat suszę. Przewiduje się, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku umrze co najmniej 18 tys. osób.

„Obecny kryzys jest daleki od zakończenia” – oceniają autorzy raportu.

Susza obejmuje też sąsiednie kraje, Etiopię i Kenię, w których poprzednie pory deszczowe również nie przyniosły wystarczającej ilości opadów. Ale o ile w Kenii wedle danych Banku Światowego za 2021 rok, PKB na osobę wynosił 2 tys. dolarów (8,7 tys. złotych), a w Etiopii – ponad 900 dolarów (3,9 tys. złotych), to w Somalii nie sięgał 450 dolarów (1,9 tys. złotych). Do problemów Somalii przyczynia się dodatkowo konflikt z Al-Szabab, wschodnioafrykańskim odłamem Al-Kaidy.

Z danych ONZ wynika, że w liczącej ponad 17 milionów mieszkańców Somalii niemal co czwarta osoba – blisko 4 miliony – to migranci i uchodźcy wewnętrzni.

ONZ określa sytuację w Somalii jako „niezwykle krytyczną”. Niektórzy pracownicy organizacji humanitarnych uważają, że pojawiają się oznaki świadczące, iż sytuacja może stać się równie trudna jak przed dekadą, kiedy w 2011 r. w Somalii zginęło z głodu ćwierć miliona ludzi.

Z oceny bezpieczeństwa żywnościowego kraju wynika, że niedożywienie dotknie w tym roku niemal pół miliona dzieci. Jednak konflikt toczący się na Ukrainie i związany z nim kryzys humanitarny spowodował, że wielu tradycyjnych darczyńców, którzy dotąd finansowali akcje pomocowe w Afryce „umyło ręce i skupiło się na Ukrainie” – zauważył koordynator ONZ w Somalii Adam Abdelmoula.

Prognozy na najbliższą porę deszczową – odnotowuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) – wskazują na znaczące prawdopodobieństwo obniżonych opadów w części terytorium Somalii.

PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl