fot. PAP/Rafał Guz

„Solidarność” czeka na kolejny termin posiedzenia zespołu ds. górnictwa

„Solidarność” ze spokojem czeka na kolejny termin posiedzenia zespołu ds. górnictwa. Zaplanowane na miniony wtorek rozmowy zostały odwołane.

Związkowcy stawiają sobie za cel wypracowanie jak najlepszych rozwiązań dla sektora. Do tej pory odbyły się dwa spotkania zespołu: w Katowicach i w Warszawie.      Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu oraz związków górniczych i ekspertów. Kolejne ma zostać rozszerzone o przedstawicieli wiodących firm energetycznych, a także związkowców z sektora energetyki i węgla.

Przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda nie wyklucza, że w sprawę zaangażuje się cały związek.

– Jeżeli będzie moment, w którym będzie musiał się wypowiedzieć na ten temat cały związek, jeżeli będzie to wychodzić poza zakres Polskiej Grupy Górniczej lub regionu Śląsko-Dąbrowskiego, chociaż na przykład dotyczące spraw całej energetyki, to wtedy na pewno cały związek „Solidarność” zajmie się tym tematem. Na poziomie kraju mamy od kilku lat powołany zespól ds. energetyki, polityki klimatycznej. Dowodzi temu zespołowi Jarosław Grzesik, który jest szefem Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki „Solidarność”. Spokojnie rozmawiamy. To jest najważniejsze, aby rozmawiać i rozwiązywać problemy – poinformował Piotr Duda.

Decyzję o powołaniu zespołu, który ma wypracować program dla górnictwa, podjęto pod koniec lipca br. w Katowicach.

Plan naprawczy dla górnictwa ma być gotowy do końca września tego roku. Związkowcy uważają, że termin nie zostanie dotrzymane i prace zostaną wydłużone.

RIRM

drukuj