fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

„Solidarność” chce referendum ws. Zielonego Ładu. Znamy już treść pytania

Pracownicza „Solidarność”, która domaga się referendum w sprawie Zielonego Ładu, przedstawiła treść pytania, na jakie mieliby odpowiedzieć Polacy. Związek przypomniał też o terminie protestu, w trakcie którego oficjalnie zainauguruje zbiórkę podpisów.  

Rolnicza oraz pracownicza „Solidarność” zmieniły strategię protestowania przeciwko „Zielonemu Ładowi”, aby do ludzi dotarł wiarygodny przekaz. Związkowcy chcą edukować społeczeństwo w tej kwestii.

– Edukować społeczeństwo, czym ten Ład tak naprawdę nam zagraża – podkreślił Marek Boruc z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Z tego powodu związkowcy rozdają ulotki, po to są też debaty eksperckie – by w Zielony Ład uderzać poprzez argumenty. Te już padają z ust przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, Piotra Dudy, który mówił o szczegółach protestu, do jakiego dojdzie 10 maja. Demonstracja, która ma mieć charakter związkowy i jest apelem do całej klasy politycznej, o godz. 12.00 wyruszy z Placu Zamkowego w Warszawie w kierunku Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

– Chcemy w tym miejscu przekazać do biura Komisji Europejskiej petycję – oznajmił Piotr Duda.

Później protestujący przejdą pod Sejm, gdzie przekażą kolejną petycję marszałkowi Szymonowi Hołowni. Tego dnia już oficjalnie rozpocznie się zbiórka podpisów pod wnioskiem o ogólnokrajowe referendum. „Solidarność” ujawniła też treść pytania referendalnego.

„Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie?” – brzmi pytanie referendalne przygotowane przez Związek.

Marek Boruc z „Solidarności” Rolników Indywidualnych powiedział, że rolnicy są odpowiedzialni, pracują teraz we własnych gospodarstwach, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, a co za tym idzie – chcą zmienić sposób, w jaki zabiegają o swoje racje. Wykorzystując szerokie poparcie dla protestów, Związek zamierza pokazać, że unijna polityka klimatyczna to już nie tylko obciążenie dla dużych spółek, ale też indywidualnych osób.

– To jest to przysłowiowe docieplanie domów, to jest to dokładanie kolejnych szyb w oknach – zaznaczył Marek Boruc.

Przewodniczący „Solidarności” pokazał unijne dokumenty: ETS2 oraz dyrektywę budynkową i wskazał, że tempo zmian i ich koszty nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją.

– Jeżeli dzisiaj dojdzie do sytuacji, że będę musiał zlikwidować piec gazowy, który jeszcze do niedawna był OK tylko dlatego, że był dobry deal na linii Nord Stream 2, czyli Niemcy-Rosja. Dzisiaj dealu już nie ma, to trzeba piece likwidować, zakładać pompy– zwrócił uwagę Piotr Duda.

Stąd pojawia się pytanie, skąd ludzie mają brać na to pieniądze.

Po kilku miesiącach protestów rolnicy z „Solidarności” alarmują, że trudno mówić o faktycznym dialogu z rządem. Rolnicy nie otrzymali dopłat do zbóż. W marcu – według danych Głównego Urzędu Statystycznego – ceny skupu podstawowych produktów spadły o ponad 15 proc. w ujęciu rocznym.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl