Służby mundurowe chcą płatnych nadgodzin

Mundurowi chcą otrzymywać pełne wynagrodzenie za służbę po godzinach. Związkowcy pracują nad projektem zmian w prawie, który ma im to zagwarantować – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Aktualnie funkcjonariusze służb mundurowych nie otrzymują żadnego uposażenia finansowego za nadgodziny. Dostają je jedynie funkcjonariusze z Państwowej Straży Pożarnej. Wynosi ono jednak 60 proc. ich średniego wynagrodzenia.

Zespół Forum Dialogu Społecznego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który zajmuje się projektem zmian w tej sprawie, wnosi, by uposażenia za służbę po godzinach wynosiły 100 proc. i obejmowały wszystkich funkcjonariuszy mundurowych.

Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce, mówi, że o te zmiany mundurowi walczą od lat. Mamy nadzieję, że tym razem zostaniemy wysłuchani – dodaje.

-­ Od lat związek zawodowy policjantów dąży do tego, aby kwestia nadgodzin była uregulowana. Dotychczas tych nadgodzin jest ponad 1,5 mln w skali kraju. Policjanci pracują i oczekują przynajmniej takich rozwiązań, jakie były w trakcie Euro 2012, jak również      w trakcie zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży (gdzie była odpowiednia rekompensata). Myślę, że takie rozwiązanie byłoby z korzyścią dla państwa, jak i również dla policjantów, którzy kosztem własnego czasu muszą wykonywać obowiązki służbowe. Godzą się z tym, ale oczekują za to od państwa odpowiedniej gratyfikacji finansowej – podkreśla Andrzej Szary.

Ze wstępnych szacunków wynika, że roczne koszty dla budżetu państwa z tego tytułu mogą wynosić ok. 180 mln zł – podaje gazeta. Dziennik wskazuje, że MSWiA jest otwarte na postulaty związkowców mundurowych.

W ubiegłym tygodniu jego kierownictwo wyraziło aprobatę do przywrócenia pełnopłatnego zwolnienia chorobowego funkcjonariuszy podległych Resortowi. Według zapowiedzi nie stracą oni, jeśli L4 będzie trwało krócej niż 30 dni w roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl