fot. flickr

Służby apelują o wzmożoną czujność z powodu coraz niższych temperatur

Z powodu coraz niższych temperatur służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na osoby, które mogą potrzebować pomocy.

Ujemne temperatury, przenikliwy wiatr i duża wilgotność sprzyjają wychłodzeniu organizmu. Najbardziej zagrożone są osoby bezdomne oraz starsze.

Minionej doby w wyniku wychłodzenia zmarły dwie osoby. Od początku listopada odnotowano z tego powodu pięć zgonów. O rozsądek i empatię w czasie zimowych mrozów apeluje Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

– Po pierwsze, dbajmy o swoje bezpieczeństwo, czyli ubierajmy się adekwatnie do pogody. Po drugie, zwróćmy uwagę na osoby wokół nas. Jeżeli widzimy osobę nieprzytomną albo wiemy o osobach, które śpią w nieogrzewanych pomieszczeniach lub obok nas mieszka chora osoba, która potrzebuje pomocy, to nie bądźmy obojętni. Nawet jeden telefon do służb może uratować takiej osobie życie – podkreśla.

W każdym województwie są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować oraz zjeść ciepły posiłek.

Wykaz tych placówek dostępny jest na stronach internetowych wszystkich urzędów wojewódzkich. W ubiegłym sezonie z powodu wychłodzenia zmarły 83 osoby.

RIRM

drukuj