fot. flickr.com

RCB: w poniedziałek utonęły kolejne cztery osoby

W poniedziałek w Polsce utonęły kolejne cztery osoby. Od początku czerwca, kiedy rozpoczęły się upały, odnotowano 159 utonięć – poinformowała we wtorek PAP Bożena Wysocka z wydziału prasowego RCB.

W poniedziałek utonęło czterech mężczyzn – jeden (50 lat) w Kostrzy w wyrobisku po kamieniołomie (woj. dolnośląskie), drugi (27 lat) w Okunince w jeziorze (woj. lubelskie), trzeci (70 lat) w stawie w miejscowości Bożepole Małe (woj. pomorskie), a czwarty (61 lat) w jeziorze w Wawrowicach (woj. warmińsko-mazurskie).

„Pamiętajcie, że woda to żywioł. Nawet, gdy wygląda spokojnie, potrafi być śmiertelnie niebezpieczna” – ostrzegło we wtorek RCB na Twitterze, przypominając o zasadach bezpieczeństwa.

„Będąc nad wodą pamiętajcie, że nawet kiedy spokojna, jest ona wciąż niebezpiecznym i nieprzewidywalnym żywiołem. Pływajcie tylko w wyznaczonych miejscach i nigdy nie wchodźcie do wody po spożyciu alkoholu” – apeluje RCB.

RCB przestrzega, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach. Pływać można tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Nie należy wypływać na materacu daleko od brzegu, ani pływać bezpośrednio po zjedzeniu posiłku. Należy stosować się do poleceń ratowników oraz pamiętać o założeniu kapoka na łódce, kajaku i rowerze wodnym – zaznacza.

Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 221 przypadków utonięć.

PAP/RIRM

drukuj