S. Żaryn: ABW wyjaśnia sprawę fałszywego Alertu RCB

ABW otrzymała sygnał o wysyłaniu fałszywych Alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i rozpoczęła wyjaśnianie wszelkich okoliczności tego incydentu – poinformował PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała sygnał o wysyłaniu fałszywych Alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Z dotychczasowych informacji wynika, że wskazane działania miały charakter lokalny. ABW rozpoczęło wyjaśnianie wszelkich okoliczności incydentu” – napisał w informacji prasowej przesłanej do PAP Stanisław Żaryn.

We wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informowało, że nie wysyłało smsami alertu dotyczącego zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin. Miały one trafić do odbiorców w poniedziałek. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informacje o fałszywym alercie otrzymało od mieszkańców gmin na wschodzie Polski.

Portal InfoSecurity24, informował we wtorek, że od nadawcy podpisanego jako „Alert RCB” miały zostać wysłane na komórki wiadomości tekstowe m.in. o następującej treści: „Uwaga! Mężczyźni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiązani są do stawienia się na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10.00 w związku z sytuacją kryzysową na Ukrainie. Proszę oczekiwać dalszych komunikatów”. RCB zaprzeczyło, że wysyłało takie smsy.

Program „Alert RCB” ruszy oficjalnie 12 grudnia, a obecnie trwa jego pilotaż. Ma on ostrzegać użytkowników telefonów komórkowych o możliwym zagrożeniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl