fot. twitter.com

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne 4 osoby podejrzewane o handel odbarwionym olejem opałowym

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne 4 osoby podejrzewane o handel odbarwionym olejem opałowym i produktami ropopochodnymi. Grupa wyłudziła ok. 37 mln zł VAT przy tym nielegalnym obrocie – dowiedziała się dziś PAP.

To kolejna grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem VAT zidentyfikowana i zatrzymana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze opolskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Katowicach.

„Grupa miała sprzedawać te produkty w Polsce jako pełnowartościowe paliwa silnikowe. Ustalenia ABW wskazują, że podejrzani tworzyli na potrzeby swojej działalności firmy, w imieniu których wystawiano dokumenty potwierdzające zakup tych paliw na Litwie, w Niemczech i w innych krajach UE” – powiedział PAP Stanisław Żaryn.

Podejrzani mieli tworzyć dokumentację potwierdzająca handel tym towarem również na terenie Polski.

Rzecznik powiedział PAP, że w nadzorującej śledztwo ABW Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zatrzymanym przedstawiono zarzut udziału w grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, uszczuplenia VAT oraz prania pieniędzy.

„Wobec zatrzymanych przez ABW podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 120 tys. zł i dozór policji” – poinformował Jan Żaryn.. Zaznaczył, że sprawa będzie się rozwijała.

PAP/RIRM

drukuj