Słowacy bronią życia

Ulicami Koszyc (Słowacja) przejdzie dziś Marsz dla Życia. Biskupi słowaccy domagają się by prawo do życia dzieci poczętych zostało ujęte w długofalowej strategii rozwoju praw człowieka, jaką przygotowuje rząd Republiki Słowacji.

Zdaniem Biskupów Konferencji Episkopatu Słowacji, prawo do ochrony życia każdego poczętego dziecka, podobnie jak prawo do sprzeciwu sumienia, prawa rodzicielskie, prawo do wolności religijnej i wolności słowa, powinny znaleźć się w przygotowywanym przez rząd projekcie strategii ochrony praw człowieka.

Takie prośby skierowali biskupi w liście podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Biskupów Słowacji ks. abp. Stanislava Zvolenskýego, skierowanym do ministra spraw zagranicznych Słowacji Miroslava Lajčáka. Ksiądz arcybiskup wyraził też zadowolenie z decyzji o przygotowaniu długoterminowej strategii, zwracając jednocześnie uwagę na konieczność szerszego porozumienia społecznego, zwrócił jednak uwagę na punkty sprzeczne z nauczaniem Kościoła dotyczące m.in. tradycyjnej rodziny, zawierania „małżeństw” jednopłciowych czy homoseksualizmu. Marsz poprzedziła nowenna we wszystkich parafiach kraju.

To największe wydarzenie w obronie życia na Słowacji –powiedział Marek Michalčík, koordynator inicjatywy „Jeden z nas” na Słowacji.

Słowacy włączyli się również w obywatelską inicjatywę „Jeden z nas” i do chwili obecnej zebrali już ponad 20 tys. podpisów, co umieściło ich kraj w gronie państw, które już osiągnęły wyznaczony przez unijne prawo limit głosów, uzyskując 212,43 proc. wyznaczonej liczby. Podpisy zbierane są poprzez organizację Forum dla Życia.

Marek Michalčík, który jest też dyrektorem wykonawczym tej organizacji w kraju, podkreśla, że sytuacja dzieci poczętych dziś jest bardzo podobna do tej z lat 80. i 90. Prawo ustanowione jeszcze w czasie komunizmu prawie się nie zmieniło. Statystyki wskazują, że w minionym roku odnotowano ponad 11. tys. tzw. aborcji.

– To nie najlepsza sytuacja, ale od 1998 r. liczba aborcji zaczyna spadać. Niestety, nie mamy szczegółowych informacji o przyczynach spadku, czy są to kampanie pro-life informujące o aborcji i o jej skutkach, czy np. stosowanie antykoncepcji – powiedział Marek Michalčík.

„La Voce della Slovakia” poinformowało, że Forum dla Życia już w minionym roku apelowało do polityków o zmianę prawa. Obecnie na Słowacji kobieta może dokonać tzw. aborcji do 12. tygodnia życia dziecka, później prawo zezwala na zabicie dziecka, jeśli stwierdzono u niego wadę lub gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

Wczoraj Marsz dla Życia odbył się w Berlinie. W Mińsku w intencji obrony życia sprawowana była Eucharystia. Władze nie zezwoliły na marsz.

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl