fot. twitter.com/MSZ_RP

Słowacja: kraje wschodniej flanki NATO potrzebują wzmocnić swoje bezpieczeństwo

W Bratysławie ministrowie spraw zagranicznych państw Bukaresztańskiej Dziewiątki podkreślili w czwartek, że potrzebują wzmocnić swoje bezpieczeństwo, także poprzez zwiększenie obecności wojskowej. Podkreślano znaczenie odejścia od zależności energetycznej od rosyjskich surowców.

Grupę B9 tworzą kraje wschodniej flanki NATO: Litwa, Estonia, Łotwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria.

Wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński, który reprezentował Polskę na spotkaniu, powiedział, że „to, że Polska ogranicza i do końca roku będzie wolna od rosyjskich surowców energetycznych, spotkało się tutaj z bardzo dobrym przyjęciem”. Dodał, że polska dyplomacja zachęca do podobnych kroków pozostałych sojuszników.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1509570364292145167

Paweł Jabłoński zwrócił uwagę na kwestię konfiskaty rosyjskich majątków, ponieważ – jak stwierdził – „Rosja musi za tę wojnę zapłacić”.

„Pieniądze muszą się znaleźć zarówno na pomoc Ukrainie teraz, a także na jej powojenną odbudowę” – powiedział.

Polityk zauważył, że do takiego podejścia należy przekonać pozostałe państwa.

Należące do grupy B9 Węgry nie zgodziły się na dostarczanie broni dla Ukrainy przez swoje terytorium. Minister spraw zagranicznych Słowacji, Ivan Korczok, podkreślił, że najważniejszą rzeczą dla ratowania Ukrainy jest jedność.

„Nie ulega wątpliwości, że Sojusz jest zjednoczony” – mówił i dodał, że zwrócił się do obecnego w Bratysławie szefa węgierskiej dyplomacji, Petera Szijjarto, żeby komunikacja Budapesztu dotycząca Ukrainy lub NATO była jednoznaczna i nie wzbudzała wątpliwości co do jedności.

Peter Szijjarto nie przyszedł na konferencję prasową, a jego zastępca Peter Sztaray powiedział, że spotkanie B9 jest dowodem jedności.

„To jednak nie znaczy, że poszczególne państwa nie mają swoich własnych interesów, które muszą brać pod uwagę” – stwierdził.

Podkreślił, że każdy kraj robi co może, żeby wspierać Ukrainę.

„Opowiadamy się za jej niepodległością i integralnością terytorialną, przyjmujemy uchodźców i dajemy im schronienie. Należy to wziąć pod uwagę. Skoncentrujmy się proszę na tym, co nas łączy, a nie dzieli” – zaapelował.

Paweł Jabłoński podsumował, że w organizacjach wielostronnych, w formacie B9 lub w całej Unii Europejskiej, są państwa sprzeciwiające się pewnym bardziej aktywnym działaniom.

„Cały czas pracujemy dyplomatycznie, przekonując inne państwa do tego, aby nie blokowały sankcji. Rozmawiamy w taki sam sposób z Niemcami, Włochami, Węgrami, jak i z Austrią” – zaakcentował.

Podobne stanowisko zajął szef dyplomacji Czech, Jan Lipavski, który uznał, że wszystkie formaty służą do spotkań i dopracowywania stanowisk.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl