Słowacja: kolejna demonstracja antyrządowa w Bratysławie

Na wezwanie inicjatywy „Na rzecz przyzwoitej Słowacji” zorganizowano w piątek w Bratysławie kolejną, ósmą już demonstrację, domagając się wyjaśnienia zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej, zarzucając rządowi, że nic w tej sprawie nie robi.

Niewyjaśnione do tej pory zabójstwo reportera śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej w końcu lutego br. wywołało na Słowacji największe od upadku komunizmu protesty uliczne. W ich wyniku doszło do zmiany rządu.

Jan Kuciak w swoim niedokończonym artykule pisał między innymi o aktywności włoskiej mafii na Słowacji i jej powiązaniach z osobami związanymi z byłym premierem Robertem Fico. W swoich tekstach Jak Kuciak zajmował się także niepłaceniem podatków przez firmy z otoczenia Fico.

Demonstracja wymierzona była w rząd Petera Pellegriniego, który zastąpił gabinet Roberta Fico z tej samej partii Kierunek Socjaldemokracja (Smer-SD).

„Nasze żądania nie zostały spełnione. Zabójstwo dwojga niewinnych młodych ludzi do dzisiaj nie jest wyjaśnione, a rząd nie ma zaufania. Ten rząd nie oznacza dla nas żadnej zmiany, ten rząd zasługuje na niedostateczną ocenę” – mówili w centrum Bratysławy organizatorzy protestu Karolina Farska i Juraj Szeliga.

Protestujący zarzucali też rządowi, że nie rozwiązuje problemów edukacji, służby zdrowia oraz rolnictwa.

Na demonstracji w centrum Bratysławy pojawili się także rolnicy, którzy od kilku dni protestują przeciwko polityce gabinetu Petera Pellegriniego. Do stolicy przyjechali traktorami przemierzając nierzadko cały kraj. Między innymi chcieli zwrócić uwagę na problemy z uzyskiwaniem unijnych dotacji, a także na działalność spekulantów, którzy – jak twierdzą – starają się pozbawić ich prawa do ziemi.

Demonstracje zorganizowano też w Koszycach i Bańskiej Bystrzycy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl