fot. PAP/Łukasz Gągulski

Słoneczny weekend w Tatrach i lawinowa dwójka

W Tatrach panuje słoneczna i mroźna pogoda zachęcająca do górskiej aktywności. Należy jednak mieć na uwadze, że wysoko w górach jest niebezpiecznie. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są przysypane świeżym śniegiem, a ich przebieg w wielu miejscach jest niewidoczny.

Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMiGW poinformował, że na Kasprowym Wierchu leżą 193 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazują 6 stopni mrozu.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) informują, że powyżej górnej granicy lasu panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

„Szlaki są pozawiewane śniegiem i są nieprzetarte. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy śnieżne. Poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga bardzo dużego doświadczenia górskiego i posiadania odpowiedniego sprzętu, takiego jak raki, czekan czy kask. Niezbędne jest też lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka, oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem” – czytamy w komunikacie turystycznym przygotowanym przez TPN.

Szlaki dojściowe do schronisk są przetarte, jednak pod śniegiem zalega warstwa lodu. Wybierającym się na spacery do tatrzańskich dolin lub na wyprawy do wysokości schronisk górskich niezbędne mogą okazać się raczki lub nakładki antypoślizgowe oraz kijki trekkingowe.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

W sobotę rozpoczął się ostatni turnus ferii zimowych dla uczniów z czterech województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl