Śledztwo ws. przekraczania uprawnień przez prokuratorów nadzorujących sprawę Amber Gold

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów prowadzących, bądź nadzorujących postępowanie ws. Amber Gold. Postępowanie prowadzi łódzka prokuratura regionalna.

Jak mówi prokurator Krzysztof Bukowiecki sprawa dotyczy śledczych z prokuratury rejonowej z Gdańska-Wrzeszcza, którzy prowadzili to postępowanie oraz prokuratorów z prokuratury okręgowej, którzy na tym etapie je nadzorowali.

– Postępowanie, które zostało wszczęte 23 stycznia br. dotyczy kwestii przekroczenia uprawnień, bądź niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz oraz Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w odniesieniu do postępowania dotyczącego spółki Amber Gold. Chodzi o okres pomiędzy grudniem 2009 roku a czerwcem 2012 roku. Aktualnie jesteśmy na etapie gromadzenia dokumentacji w szczególności jeśli chodzi o prowadzone postępowania służbowe i dyscyplinarne jak również dokumentacje związane ze sprawowanym nadzorem – wyjaśnia Krzysztof Bukowiecki.

Na początku lutego dwa zawiadomienia do prokuratury złożyła komisja śledcza badająca aferę Amber Gold. Doniesienia dotyczyły pań prokurator, które zdaniem posłów komisji na początkowym etapie śledztwa dopuściły się wielu uchybień i zaniedbań.

Według mediów chodzi o Barbarę Kijanko z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz oraz Hannę Borkowską z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

RIRM

drukuj