fot. flickr.com

Śledztwo ws. pomyłki przy zapłodnieniu in vitro będzie umorzone?

Najprawdopodobniej zostanie umorzone śledztwo ws. pomyłki przy zapłodnieniu in vitro, do której doszło w placówce w Policach – informuje portal Radia Zet. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Media podają, że opinia biegłego lekarza trafiła w ubiegłym tygodniu do prokuratury. Jednak na jej podstawie nie można postawić zarzutów.

Zakres opiniowania był dosyć szeroki – mówi rzecznik prokuratury Małgorzata Wojciechowicz.

Postępowanie do tej pory było zawieszone, ponieważ przeszkodą w kontynuowaniu postępowania był brak opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, którzy opiniowali w tym zakresie, w jaki sposób zamiana komórek jajowych podczas tej procedury zapłodnienia pozaustrojowego, wpłynęła na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Zakres opiniowania był dosyć szeroki, w związku z tym opinia jest również bardzo obszerna. Liczy sobie ona blisko 300 stron. Aktualnie prokurator analizuje tę opinię i nikomu nie przedstawił zarzutów. Śledztwo jest w toku – wskazuje Małgorzata Wojciechowicz.

W listopadzie 2013 r. w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu doszło do pomyłki podczas sztucznego zapłodnienia. Męskie gamety zostały połączone zamiast z komórką jajowej żony z komórkami innej kobiety. Dziecko urodziło się chore, było też obciążone wadami genetycznymi.

Placówka w Policach była jedną z tych, które przystąpiły do rządowego programu dotyczącego leczenia niepłodności – wprowadzonego przez koalicje PO-PSL.

RIRM

drukuj