Śledztwo IPN ws. wyroków śmierci na dowódcach AK

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo dotyczące procesu, w którym zapadł wyrok śmierci na dowódców V Wileńskiej Brygady AK. Postanowieniem stalinowskiego sądu zamordowano m.in. mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. O śledztwie IPN napisała „Rzeczpospolita”.

Procesowi przewodniczył stalinowski sędzia Mieczysław Widaj, który wydał wyroki śmierci na ponad 100 żołnierzy podziemia. Śledczy IPN chcą ustalić nieprawidłowości w stalinowskich procesach, zidentyfikować sprawców i pociągnąć ich do odpowiedzialności.

IPN analizuje dokumenty, dociera do osób, które żyją i znają okoliczności stalinowskich procesów z lat 40. i 50. – informuje prok. Marek Klimczak z pionu śledczego warszawskiego oddziału IPN.

– Celem tego postępowania jest ustalenie, czy zaistniała zbrodnia komunistyczna i zbadanie, czy dochodziło do innych naruszeń prawa, np. stosowania niedozwolonych metod śledczych, naruszania praw i wolności obywatelskich. A jak wygląda kwestia prawidłowości orzekania w tej sprawie i naruszeń z nim związanych? W pierwszej kolejności staramy się ustalić osoby, które były pokrzywdzone tymi postępowaniami bądź członków ich rodzin. Następnie badamy, kto jeszcze mógłby ewentualnie relacjonować jakieś fakty w tym zakresie. Ustalamy więc personalia i aktualne miejsce pobytu bądź fakt zgonu funkcjonariuszy MBP, prokuratorów, sędziów – o ile po prostu da się to ustalić – wyjaśnia prokurator.

Mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” został stracony „za walkę z sowiecką partyzantką i próbę obalenia ustroju”. Oprócz niego Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na śmierć także innych dowódców V Wileńskiej Brygady AK, m.in. ppłk. Antoniego Olechnowicza ps. „Pohorecki” i kpt. Henryka Borowskiego ps. „Trzmiel”. Karę dożywocia otrzymało kilka sanitariuszek – wśród nich narzeczona mjra „Łupaszki”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl