fot. GDDKiA

Śląskie: do połowy listopada remonty dróg krajowych

Do połowy listopada katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zamierza wyremontować nawierzchnię ok. 80 km dróg w woj. śląskim. Prace będą kosztowały ok. 15,5 mln zł, obejmą m.in. odcinki dróg S1, 1 i 94.

Jak poinformowały w środę służby prasowe katowickiego oddziału GDDKiA, tego dnia rozpoczął się remont drogi krajowej nr 94 w Toszku, a do końca września remontowane będą odcinki od Toszka do granicy z woj. opolskim. Prace, które obejmą łącznie ponad 5 km drogi, będą wykonywane połówkami jezdni. W ich miejscach wprowadzany ma być ruch wahadłowy.

Od czwartku do końca września trwać ma remont 19-kilometrowego odcinka drogi nr 1 między Częstochową, a granicą z woj. łódzkim. Na lewym pasie jezdni między miejscowością Madalin a Częstochową oraz na odcinkach prawego pasa jezdni w kierunku północnym, wykonywany będzie tzw. mikrodywanik. Jezdnie w miejscach prac będą zwężane do jednego pasa.

Według wyjaśnień katowickich drogowców mikrodywanik to cienka warstwa mieszanki mineralno-emulsyjnej, nakładana na istniejącą nawierzchnię. Kładzenie mikrodywanika traktowane jest jako zabieg poprawiający cechy nawierzchni, zwłaszcza szorstkość i szczelność, a także wydłużający jej żywotność. W większym zakresie wykonany zostanie remont odcinka drogi ekspresowej S1 w południowej części regionu – od miejscowości Świętoszówka do miejscowości Pogórze.

Od poniedziałku do 25 października w kilku miejscach wymieniana będzie tam warstwa ścieralna na całej szerokości obu jezdni. W miejscach prac ruch odbywał się będzie dwukierunkowo nieremontowaną akurat jezdnią. Również od poniedziałku do 30 września remontowana będzie nawierzchnia drogi nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach. Tam roboty będą prowadzone równocześnie na połówkach obu jezdni.

Roboty prowadzone będą tam również nocą, będzie to m.in. frezowanie wyeksploatowanej warstwy ścieralnej. W drugiej połowie września rozpocząć ma się remont prawie 2-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr S1 między Mysłowicami i Sosnowcem (ruch będzie prowadzony tylko jednym pasem). W podobnym czasie i z podobnymi utrudnieniami remontowane będą odcinki drogi nr 1 między miejscowością Zabijak i Dąbrową Górniczą.

Prace te potrwają do połowy listopada. GDDKiA zapowiada, że aby zmniejszyć utrudnienia, remonty w znacznej mierze realizowane będą również w weekendy, natomiast tam, gdzie umożliwią to warunki terenowe i zakres robót, prace mają być prowadzone także nocą.

PAP

drukuj