Skarga na USA ws. wiz

Tylko obywatele Polski, Rumunii i Bułgarii, państw które należą do UE są zobligowani do posiadania wiz jeżeli chcą udać się do USA.

To dyskryminacja – podkreślają posłowie PiS. Zwrócili się oni w tej sprawie do Viviane Reding, wiceprzewodniczącej KE.

W skardze pod którą podpisali się posłowie Małgorzata Sadurska, Andrzej Jaworski i Bartosz Kownacki czytamy: „W marcu 2010 roku KE wyraziła zadowolenie z decyzji władz USA o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli Grecji i jednocześnie zaapelowała, aby Waszyngton zniósł również wizy dla obywateli czterech ostatnich krajów UE, w tym Polski”.

Parlamentarzyści zwracają uwagę, że mimo upływu 3 lat w sprawie zniesienia wiz do USA dla obywateli tych trzech państw nic się nie zmieniło.

Poseł Andrzej Jaworski tłumaczy, że  często upokarzająca i bardzo kosztowna procedura uzyskiwania wiz dla części mieszkańców UE powinna być traktowana jako dyskryminacyjna.

– Od pewnego czasu UE mówi o równym traktowaniu, o przeciwdziałaniu dyskryminacji. Art. 18 traktatu o funkcjonowaniu UE mówi: „W zakresie zastosowania traktatu i bez uszczerbku dla postanowień ogólnych, które one przewidują zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową”. PE i rada zgodnie ze zwykłą procedurą prawodawczą mogą przyjąć wszelkie przepisy w celu zakazania takiej dyskryminacji. W związku z tym, KE powinna zacząć działać – zaznacza poseł Andrzej Jaworski.

Poseł podkreśla, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, porusza temat ale nie wykonał w tym zakresie żadnej realnej pracy.

– Nie liczymy, że to się zmieni. KE powinna podjąć działania. Proszę zwrócić uwagę, że z pewnymi obawami mówiono o tym, że Polacy masowo będą wyjeżdżać do Kanady. Kiedy Kanada zniosła wizy nic takiego nie miało miejsca. Relacje polsko-kanadyjskie – te prywatne jak i gospodarcze – tylko się umocniły i pokazuje to, że jest dużo do zrobienia jeżeli chodzi o współpracę pomiędzy całą UE i USA – podkreśla poseł Andrzej Jaworski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl