Skansen w Chorzowie planuje nowe atrakcje z wykorzystaniem tabletów

Nowoczesna technologia z wykorzystaniem tabletów ułatwi zwiedzającym skansen w Chorzowie wyobrażenie dawnego życia na wsi. O kolejnych planowanych przez placówkę przedsięwzięciach poinformował jej dyrektor Andrzej Sośnierz.

Jak podał Sośnierz, w przyszłym roku zwiedzający Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie przy wejściu wypożyczą tablet z nowoczesnymi aplikacjami. Dzięki nim stojąc przy konkretnej zabytkowej chałupie będzie można zobaczyć na ekranie urządzenia krzątających się po tych zagrodach ludzi. Wcześniej nagrane sceny z udziałem aktorów przedstawią dawne zwyczaje i życie codzienne na wsi.

Dyrektor przypomniał, że to kolejny etap wprowadzania nowoczesnych technologii. Obecnie zwiedzający chorzowski skansen mogą w wirtualnej szafie (urządzenie ze specjalnym oprogramowaniem) „przymierzać” historyczne stroje, które są nakładane na postać zwiedzającego, jako w pełni trójwymiarowy, przestrzenny model, uwzględniający wielkość i ruchy ciała użytkownika. Ponadto goście przechodzący obok części zabytkowych chałup mogą usłyszeć z ukrytych głośników charakterystyczne dla tych obiektów dźwięki m.in. odgłosy zwierząt czy gwar rozmów.

Sośnierz podkreślił, że te przedsięwzięcia mają urozmaicić zwiedzanie skansenu.

Chcemy ułatwić prezentację codziennych sytuacji, tradycyjnych zwyczajów i tego, czego nie zawsze da się w pełni odtworzyć na żywo. Nowa technologia pokaże życie, które w tym miejscu mogło się kiedyś toczyć – powiedział dyrektor.

Dzięki aplikacji zwiedzający będą też mogli obejrzeć na tablecie dawne urządzenia m.in. młocarnie, oraz zabawić się w rozbieranie ich na części i ponowne składanie.

Te kolejne przedsięwzięcia, jak zapowiedział Sośnierz, mają być wprowadzone w przyszłym roku.

Górnośląski Park Etnograficzny jest położony na granicy Chorzowa i Katowic, sąsiaduje z Parkiem Śląskim i Stadionem Śląskim. Gromadzi zabytkowe drewniane domy, obiekty sakralne, gospodarcze i rzemieślniczo – przemysłowe z 5 subregionów województwa śląskiego. Organizuje lekcje i pokazy muzealne, widowiska plenerowe i imprezy folklorystyczne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl