Fot .PAP/EPA

Shinzo Abe spotka się z Donaldem Tuskiem

Przebywający w Polsce szef japońskiego rządu Shinzo Abe spotka się dziś z premierem Donaldem Tuskiem. Politycy rozmawiać będą na temat stosunków dwustronnych oraz polsko-japońskiej współpracy w dziedzinie gospodarczej.

Poruszą także kwestie dotyczące bezpieczeństwa, nauki i technologii, promocji inwestycji oraz polityki klimatycznej. Donald Tusk i Shinzo Abe omówią również kwestie związane z polityką międzynarodową.

Po spotkaniu premierów Polski i Japonii, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem szefa japońskiego rządu. Tematem rozmów będzie m.in. współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej z Japonią, relacje UE-Japonia, sytuacja gospodarcza w Europie oraz kwestie regionalne i międzynarodowe.

Podczas spotkania ogłoszona zostanie wspólna deklaracja premierów Japonii i Grupy Wyszehradzkiej. Przedstawiona zostanie także Ambasador Przyjaźni Roku Wymiany Grupa Wyszehradzka – Japonia.

Wizyta Shinzo Abe w Warszawie odbywa się na zaproszenie premiera Donalda Tuska. Będzie to pierwsza wizyta premiera Japonii w Polsce od 2003 r.

PAP

drukuj