SG zatrzymała trzech kolejnych członków gangu przemycającego papierosy

Śląska Straż Graniczna zatrzymała trzech kolejnych członków międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się na dużą skalę nielegalną produkcją, przemytem i dystrybucją papierosów.

Według śledztwa gang, w skład którego wchodzili Polacy i Ukraińcy, wyprodukował i wprowadził do obrotu ponad 41 mln papierosów.

Jak podała w czwartek rzeczniczka komendanta śląskiego oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Walczak, ostatnie zatrzymania to wynik trwającego od kilkunastu miesięcy śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

„Czynności realizowane przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przy współpracy z CBŚP doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, wyspecjalizowanej w nielegalnej produkcji i dystrybucji wyrobów akcyzowych – głównie papierosów – oraz ich przemycie poza granice Polski” – poinformowała mjr Katarzyna Walczak.

Trzon grupy stanowiło 10 mężczyzn i dwie kobiety, obywatele Polski i Ukrainy. Wśród zatrzymanych jest organizator przestępczego procederu, 59-letni Polak.

„Niektórzy członkowie gangu są dobrze znani organom ścigania” – dodała mjr Katarzyna Walczak.

Z zebranych materiałów wynika, że członkowie gangu wyprodukowali i wprowadzili do obrotu ponad 41 mln papierosów. Skarb państwa z tytułu należnych podatków mógł ponieść co najmniej 74 mln zł strat.

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Ponadto główny organizator procederu usłyszał zarzut kierowania grupą przestępczą, co jest zagrożone karą do 10 lat więzienia.

Na wniosek prokuratora katowicki sąd aresztował dwóch zatrzymanych. Trzeci pozostanie na wolności – trafił pod dozór policji, ma też zakaz opuszczania kraju.

PAP/RIRM

drukuj