fot. PAP/Artur Reszko

SG: Minionej doby było 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy; zatrzymano 36 osób

Minionej doby ujawniliśmy 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy – poinformowała w środę PAP rzecznik prasowy Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Jak dodała, funkcjonariusze SG zatrzymali 36 nielegalnych imigrantów.

„Minionej doby ujawniliśmy 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy” – powiedziała PAP ppor. Anna Michalska. Jak dodała, funkcjonariusze SG zatrzymali 36 nielegalnych imigrantów: 18 obywateli Iraku, trzech obywateli Iranu, trzech obywateli Tadżykistanu i 12 osób, których tożsamość jest ustalana.

„Pozostałe próby zostały udaremnione” – dodała.

Ponadto – jak poinformowała – od początku wprowadzenia stanu wyjątkowego Podlaski Oddział Straży Granicznej wydał 169 zgód na wjazd na teren objęty stanem wyjątkowym, a Nadbużański Oddział Straży Granicznej 27.

Rzecznik przekazała również, że sytuacja w koczowisku migrantów po białoruskiej stronie granicy w pobliżu Usnarza Górnego pozostaje bez zmian.

„Osoby te dostają jedzenie, papierosy (od białoruskich służb – PAP). Mają telefony komórkowe, które są im ładowane” – dodała.

O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie, w Usnarzu Górnym k. Krynek (woj. podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”.

W poniedziałek wieczorem większość sejmowa nie poparła uchwały znoszącej stan wyjątkowy jako nieuzasadniony sytuacją w kraju. Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl