Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dokładnie sto lat temu, 27 grudnia, Wielkopolanie chwycili za broń. Stawili czoła niemieckiemu zaborcy. W czwartek w uroczystościach upamiętniających zwycięskie Powstanie Wielkopolskie uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Ten zryw wyzwolił niemal całą Wielkopolskę spod władzy niemieckiego zaborcy. Impulsem był przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego. Wielkopolanie chwycili za broń. Doszło do powstania.

– Powstania, które budowało i zbudowało Rzeczpospolitą – mówił szef rządu RP.

Premier Mateusz Morawiecki przebywał dziś w Poznaniu, gdzie uczcił 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Jednym z pierwszych miejsc, jakie zajęli powstańcy był budynek poczty – przypomniał wiceprezes Banku Pocztowego Robert Kuraszkiewicz.

– W wielu wspomnieniach przewija się to, że pierwszym znakiem obecności państwa polskiego, że państwo polskie się odradza, że żyje, był orzełek na urzędach pocztowych – mówił.

Stąd Poczta Polska na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego wydała specjalny znaczek. By uczcić pamięć o polskich bohaterach.

– Przyszłość bez przeszłości to trochę taka droga na oślep – wskazywał premier Mateusz Morawiecki.

Ale przeszłość bez przyszłości to z kolei ślepa uliczka – mówił premier. I tłumaczył, że to cały naród jest spadkobiercą idei, jaka 100 lat temu towarzyszyła powstańcom.

– My jesteśmy dzisiaj wszyscy Powstańcami Wielkopolskimi – akcentował szef rządu.

Bo dziś walka o lepszą Polskę, jaka marzyła się powstańcom, to zobowiązanie nas wszystkich.

– Naszą powinnością dziś jest pamiętać o bohaterach Powstania Wielkopolskiego i tę ofiarę, którą złożyli na ołtarzu Ojczyzny dziś w czasach pokoju przekuwać na jak najlepszą pracę dla jej dobra w dniu dzisiejszym – podkreślał dr hab. Rafał Reczek, dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu.

Pamięć o powstańcach ma podtrzymać Tablica Wdzięczności na gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. I dziś tę tablicę odsłonił premier Mateusz Morawiecki.

Zwycięstwo Powstańców Wielkopolskich potwierdził Rozejm w Trewirze. W połowie lutego 1919 roku podpisały go Niemcy i państwa Ententy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl