Setki połamanych drzew, zalane piwnice; ponad 1300 interwencji

Setki połamanych drzew, kilkanaście uszkodzonych dachów, zalane piwnice – to bilans nawałnic, które w poniedziałek przeszły na Polską. W sumie strażacy interweniowali ponad 1300 razy. Najtrudniejsza sytuacja była w: Wielkopolskiem, Małopolskiem i Zachodniopomorskiem. 

W poniedziałek interweniowaliśmy w sumie 1304 razy. Najwięcej z naszych akcji – 695 – związanych było z wichurami. Usuwaliśmy połamane drzewa, konary, które zalegały na ulicach; zabezpieczaliśmy uszkodzone przez wiatr dachy. 543 akcje dotyczyły burz i intensywnych opadów deszczu – zabezpieczyliśmy budynki przez zalaniem, wypompowywaliśmy wodę z piwnic i ulic – poinformował we wtorek rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

Jak dodał, najtrudniejsza sytuacja była w woj. wielkopolskim, zachodniopomorskim, małopolskim i na Śląsku. Jedną z najbardziej dotkniętych w poniedziałek miejscowości były Chlewiska w woj. mazowieckim.

W wyniku popołudniowej burzy zalanych zostało wiele budynków i ulic – powiedział Frątczak.

Poniedziałek był kolejnym dniem intensywnych burz nad Polską. Według synoptyków podobnie może być też we wtorek.

– Podczas nawałnic i burz pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Usuńmy donice z parapetów i balkonów. Jeśli wychodzimy z domu, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się, gdy będziemy w drodze, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami, tylko w budynku. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu, lub lepiej na parkingu, i przeczekajmy – przypomniał Frątczak.

Cały czas utrzymuje się też duże zagrożenie pożarami w lasach. W poniedziałek takich pożarów było w całej Polsce 41; najwięcej w woj. mazowieckim – 18. Strażacy apelują, by w lesie nie wyrzucać niedopałków, nie rozpalać ognisk (także na terenach śródleśnych), nie grillować – jeśli nie ma do tego specjalnie wyznaczonych miejsc – i poruszać się jedynie udostępnionymi do tego celu drogami.

W ostatnim czasie strażacy zmagają się też z pożarami w rolnictwie – zbóż, słomy i ściernisk.

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl