Senat: Trwa konferencja „Generał Józef Haller – współtwórca niepodległej Rzeczypospolitej”

W Senacie odbywa się dziś konferencja pt. „Generał Józef Haller – współtwórca niepodległej Rzeczypospolitej”. Wydarzenie wpisuje się w obchody roku gen. Józefa Hallera, ustanowionego uchwałą Senatu z listopada ubiegłego roku.

Dziś poruszana jest tematyka aktywności polityczno-wojskowej tego wybitnego polskiego dowódcy i społecznika. Głos zabiorą historycy i eksperci, a także członkowie rodziny gen. Hallera.

Senator prof. Jan Żaryn podkreślił, że w związku ze zbliżającą się rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę warto przypominać wybitne postacie tamtego czasu.

– Generał Błękitnej Armii, ale także jeden z dowódców Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Polityk, który niegdyś, w II Rzeczypospolitej, był jedną z najważniejszych postaci. Związany – przede wszystkim – z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym. Nie tylko wybitny dowódca, ale także od strony etycznej człowiek, który bardzo mocno zaznaczył się jako dający świadectwo swojej wiary. Czciciel Matki Boskiej oraz osoba mocno zaangażowana nie tylko w stowarzyszenia katolickie, współtwórca, przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego, a zatem postać wielowymiarowa – wskazywał prof. Jan Żaryn.

W drugim dniu konferencji, która odbędzie się na UKSW w Warszawie, uczestnicy skupią się na aktywności społecznej, formacyjnej i środowiskowej gen. Józefa Hallera.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez senackie Komisje Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Obrony Narodowej, wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

RIRM

drukuj