Senat przyjął projekt nowelizacji ustawy o Lasach

Za przyjęciem ustawy głosowało 55 senatorów, przeciwko było 25, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej senatorowie odrzucili wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy.

W myśl przepisów, lasy państwowe miałyby przekazać do kasy państwa  1,6 mld zł w latach 2014-15 a w kolejnych 2 proc. swoich przychodów. To jest rabunek w biały dzień – ocenił senator PiS Bogdan Pęk, członek senackiej komisji środowiska.

Pobieżny szacunek wskazuje, że wyjęcie z finansów Lasów Państwowych kwoty 1,6 mld w ciągu sześciu lat (gdzie wolnych środków pozostanie jedynie 1,2 mld, maksymalnie prawdopodobnie 1,1 mld, i kiedy trzeba będzie zapłacić 1,1 mld innych płatności – przy założeniu że ewentualny zysk w tym roku i następnym osiągnie ok. 350 mln) spowoduje potężny kryzys finansowy w lasach. W następnym roku wyjętych zostanie dodatkowe 800 mln – powiedział senator Bogdan Pęk.

Nowelizację w minionym tygodniu w Sejmie przeforsowała koalicja rządowa PO-PSL. Solidarność Leśników nie miała złudzeń, że inaczej koalicja postąpi w Senacie, dlatego już wcześniej zaapelowała w piśmie do prezydenta, by nie podpisywał nowelizacji, która – jak argumentują – może doprowadzić do destabilizacji finansowej Lasów Państwowych.

 

RIRM

drukuj