fot. PAP/Radek Pietruszka

Senat proceduje nowelizację ustawy o prawach pacjenta i RPP

Pobyt rodzica w szpitalu z chorym dzieckiem będzie darmowy – to założenie zawarte w noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowelizację proceduje dziś Senat.

Nowela przewiduje, że rodzice lub opiekunowie przebywający w szpitalu z chorym dzieckiem lub z osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, nie będą musieli płacić za zajmowane łóżko ani za otrzymane posiłki. Szpitale nie będą miały prawa pobierać za to opłat. Ma to przyczynić się do jak najczęstszych i nieograniczonych kontaktów hospitalizowanych chorych dzieci lub niepełnosprawnych z bliskimi.

Senacka Komisja Zdrowia zarekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek – wskazał senator Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Kraska, szef komisji.

– Projekt tej nowelizacji zakłada zakaz pobierania opłat za pobyt w szpitalu lub innym zakładzie stacjonarnym od rodziców. Ma tym samym umożliwić rodzicom przebywanie z dziećmi przez całą dobę. Chodzi o to, aby prawo dziecka było respektowane do tego, żeby jego opiekunowie prawni mogli być razem z nim w szpitalu. Jest to bardzo ważne, ponieważ łagodzi stres i przyspiesza proces leczenia dziecka. Koszty, które będzie ponosił szpital za pobyt rodziców, będą zwracane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówił Waldemar Kraska.

Głosowanie nad nowelą odbędzie się w bloku głosowań, który zaplanowano na jutro.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl