Senat o projekcie budżetu na 2018 rok

Senat zajmie się dziś projektem budżetu na 2018 rok. Uchwalony w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument przewiduje, że deficyt w tym roku nie przekroczy 41,5 mld zł, wzrost gospodarczy będzie na poziomie 3,8 proc., a średnioroczna inflacja – w wysokości 2,3 proc.

Deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. ma wynieść 2,7 proc. PKB.

To budżet, który łączy akcenty prospołeczne z rozwojowymi naszego kraju – powiedział poseł Jacek Sasin. Były przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych dodał, że dzieje się to przy dużo niższym deficycie niż w poprzednich latach i wyższych wpływach podatkowych po uszczelnieniu systemu.

– To jest budżet, który zachowuje wszystkie społeczne programy, finansuje w dalszym ciągu wszystkie społeczne programy, które wdrożyliśmy bezpośrednio po wyborach parlamentarnych: program 500 plus, program bezpłatnych leków dla seniorów, nakłady na program Mieszkanie plus, jak również środki na obniżenie wieku emerytalnego. Z drugiej strony rzeczywiście w tym budżecie pojawiają się nowe elementy (…) – chociażby wspieranie przedsiębiorczości, ulgi podatkowe, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, ulgi inwestycyjne, czyli to wszystko, co ma służyć przyspieszeniu rozwoju Polski. Również dodatkowe środki na służbę zdrowia – podkreślił poseł Jacek Sasin.   

Po głosowaniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przyjęcie budżetu na 2018 r. oznacza łączne podniesienie wydatków sektora finansów publicznych „ponad 40 mld zł rok do roku”.

Szef rządu zapewnił, że znajdą się pieniądze na drogi i koleje. W roku 2018 będzie też „najwyższy przyrost wydatków na służbę zdrowia w porównaniu do ostatnich 28 lat”. To – jak zaznaczył Mateusz Morawiecki – „93 miliardy – przyrost o ponad 6 mld zł”.

RIRM

drukuj