Senat: kolejne poprawki dot. głosowania korespondencyjnego

Poprawkę umożliwiającą głosowanie korespondencyjne niepełnosprawnym zgłosił w Senacie prof. Jan Żaryn (PiS). Według niego powinno to rozpocząć dyskusję o głosowaniu przez Polonię. Jan Filip Libicki (PO) zaproponował przywrócenie głosowania korespondencyjnego w dotychczasowym kształcie.

Senat powrócił w czwartek rano do debaty nad nowelą Kodeksu wyborczego. Nowelizacja znosi głosowanie korespondencyjne.

Senator Jan Żaryn (PiS) mówił, że liczne nadużycia w wyborach samorządowych w 2014 r. są punktem odniesienia dla zmian w Kodeksie wyborczym. Jak podkreślił, chodzi o to, żeby ustawodawcy zagwarantowali transparentne i uczciwe wybory.

Według niego doświadczenie wyborów samorządowych w 2014 r. podpowiadało, że głosowanie korespondencyjne otwiera „drogę do manipulacji”.

„Ale z drugiej strony są osoby, które mają prawa obywatelskie, a nie są w stanie z racji od siebie niezależnych z nich skorzystać. Trzeba zrobić wszystko, by im to umożliwić” – powiedział sen. Żaryn.

Zapowiedział złożenie poprawki umożliwiającej głosowanie korespondencyjne osobom niepełnosprawnym. Wyraził nadzieję, że jej przyjęcie będzie stanowiło krok do dyskusji o tym, jak rozszerzyć głosowanie korespondencyjne na Polonię.

„Traktuję powrót do zapisu o prawie niepełnosprawnych do prawa wyborczego jako dopiero krok do następnej dyskusji, bardzo możliwe, że do tego, co jest teraz” – powiedział senator PiS.

„Dzisiaj nie jesteśmy przygotowani do tego, jak to zrobić z perspektywy sprawiedliwości związanej z podziałem całego świata na takie strefy, które by dały szansę na wiarygodne uzupełnienie składu Senatu o przedstawicieli Polonii, bo będę też postulował, by tacy przedstawiciele zasiedli w naszej izbie” – podkreślił prof. Żaryn.

W środę poprawkę przywracającą głosowanie korespondencyjne osobom niepełnosprawnym zgłosił senator PiS Marek Pęk.

Senator Jan Filip Libicki (PO), który zapowiedział w czwartek poprawkę przywracającą głosowanie korespondencyjne w dotychczasowym kształcie, mówił, że to nie osoby niepełnosprawne stanowią zagrożenie dla fałszowania wyborów w Polsce. W jego ocenie jeśli ktoś stanowi zagrożenie, to właśnie ci, którzy „w sposób niechlujny piszą przepisy wyborcze”.

Zgodnie z zapisami obecnego Kodeksu wyborczego „wyborca może głosować korespondencyjnie”. Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca zgłasza wójtowi do 15 dnia przed dniem wyborów; za granicą wyborca zgłasza konsulowi do 18 dnia przed dniem wyborów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl