fot. PAP/Paweł Supernak

Senat jednogłośnie za uchwałą wspierającą Ukrainę

Izba wyższa polskiego parlamentu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wsparcia Ukrainy. W dokumencie wskazano, że „Wolna Ukraina jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski”. Uchwała została przyjęta jednogłośnie 92 głosami senatorów.

Po głosowaniu marszałek Senatu wręczył tekst uchwały ambasadorowi Ukrainy w Polsce, Andrijowi Deszczyci. W uchwale przypomniano, że Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy, a kolejne polskie rządy wzmacniały strategiczne partnerstwo naszych krajów.

W dokumencie podkreślono, że przed kolejną po 2014 roku inwazją Rosji na Ukrainę bezwarunkowo wspierają: Sojusz Północnoatlantycki, Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraził równocześnie przekonanie, że dialog z Federacją Rosyjską jest możliwy, ale nie może odbywać się w sytuacji militarnego szantażu. Szef senackiej części PiS, senator Marek Martynowski, zaznaczył, że niepokój na Wschodzie to temat wykraczający poza doraźne spory polityczne.

– Myślę, że dla Ukraińców i całej Ukrainy jest to o tyle ważne, że szukają w tej chwili jakiegokolwiek dobrego słowa, które świadczyłoby o tym, że poszczególne państwa stanęłyby za Ukrainą. Widzimy, że są różnice w samej Unii Europejskiej. Zauważamy, jakie jest podejście chociażby Niemiec. Myślę, iż należało wyrazić wsparcie dla Ukrainy poza partyjnymi utarczkami. Znaleźliśmy wspólny tekst i udało się to zrobić w Senacie – powiedział senator Marek Martynowski.

W ubiegłym tygodniu uchwałę wyrażającą solidarność z Ukrainą przyjął Sejm.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl