fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Senat: druga poprawka specustawy dot. ASF

Posłowie dyskutowali dziś nad poprawką Senatu w tzw. drugiej specustawie dotyczącej afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dotyczy ona obniżenia kar dla myśliwych.

Zgodnie w nowymi przepisami powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać: sanitarny odstrzał dzików; ubój trzody chlewnej za odszkodowaniem; przestrzeganie zasad bioasekuracji. Za niewykonywanie nakazów weterynarzy przewidziano kary.

Dziś w Sejmie odpowiadając na zarzuty opozycji dotyczące zwalczania ASF, prof. Jan Szyszko, minister środowiska, przypomniał, co rząd PO-PSL zrobił w tej sprawie.

Działania poprzedniego rządu polegały na tym, że całkowicie uniemożliwia się redukcję dzików w 2014 r. Następuje eksplozja populacji dzika. Indolencja ówczesnego rządu była po prostu przerażająca. Dlaczego państwo nie wzięliście przykładu z podobnej sytuacji w Holandii. Oni poradzili sobie z tym problemem błyskawicznie. Wtedy trzeba było zrobić to samo, co w Holandii. Kosztowałoby to około 9 mln zł. Ta sprawa znajduje się – zgodnie z bilansem otwarcia – w Prokuraturze Krajowej. To jest niedopuszczalne, żeby w ten sposób postępować, ze względów tylko i wyłącznie politycznych, żeby doprowadzić do tak ogromnych strat w zakresie ASF – powiedział prof. Jan Szyszko.

Nowe przepisy mają obowiązywać w 14 dni od ogłoszenia.

Pierwsza tzw. specustawa dotycząca ASF weszła w życie kilka dni temu. Przewiduje ona wykup trzody od rolników ze strefy zagrożonej i przetworzenie tego mięsa na konserwy. Tak przerobione mięso ma docelowo trafiać do instytucji publicznych.

Dotychczas w Polsce odnotowano 111 przypadków ASF u dzików i 20 ognisk tej choroby u świń. Zutylizowano ponad 1 tys. 200 sztuk świń. Choroba jest nie groźna dla ludzi.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj