PAP/EPA

Sekretarz stanu USA: Państwa uznające Międzynarodowy Trybunał Karny powinny aresztować Putina

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, powiedział w środę, że państwa będące stronami Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) powinny wykonać swoje zobowiązania wynikające z wydania przez MTK nakazu aresztowania Władimira Putina. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, stwierdził, że USA pomogą w śledztwie MTK.

Antony Blinken wypowiedział się na temat nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora podczas wysłuchania przed senacką komisją budżetową. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina 17 marca jako odpowiedzialnego za deportacje ukraińskich dzieci do Rosji.

Zapytany przez republikańskiego senatora Lindseya Grahama, czy władze USA aresztowałyby Putina i przekazały go MTK, gdyby zdecydował się odwiedzić Amerykę, Blinken zaznaczył, że Stany Zjednoczone nie są stroną Statutu Rzymskiego i stwierdził, że musiałby dokonać analizy prawnej.

Lindsey Graham odparł, że USA powinny to zrobić. Zapytał też Blinkena, czy zachęca europejskich sojuszników do wydania Putina w ręce haskiego trybunału.

„Myślę, że każdy, kto jest po stronie Trybunału i ma wobec niego obowiązki, powinien wypełnić te obowiązki” – powiedział Antony Blinken.

Sekretarz stanu USA potwierdził, że wciąż nie uważa za konieczne uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm, ponieważ takie formalne oznaczenie miałoby niepożądane konsekwencje. Odpowiadając na sugestię Grahama, że byłby to ważny sygnał wysłany Chinom, by nie dostarczały Rosji broni, Blinken powiedział, że Waszyngton od początku ostrzega Pekin przed konsekwencjami takiego ruchu, a w ostatnim czasie zrobili to też sojusznicy USA. Zaznaczył, że „nie widział, by (Chińczycy) przekroczyli tę linię”, choć wspierają Rosję politycznie, ekonomicznie i materialnie, co działa wbrew interesom Stanów Zjednoczonych.

Do sprawy nakazu aresztowania Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny odniósł się też w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, który w rozmowie z CNN zapowiedział, że USA nadal będą przechowywać, analizować i udostępniać dowody rosyjskich zbrodni oraz pomagać w międzynarodowych śledztwach, również w śledztwie Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jednocześnie odmówił komentarza do doniesień mediów, że Pentagon blokuje udostępnianie dowodów Trybunałowi ze względu na fakt, że USA nie są jego członkiem.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl