fot. twitter.com/NordStream2

Sejmowa komisja przyjęła jednogłośnie projekt uchwały wzywającej do zablokowania budowy Nord Stream 2

Posłowie z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych jednogłośnie poparli projekt uchwały wzywającej do zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2. W dokumencie znalazł się apel do Niemiec, Unii Europejskiej oraz NATO.

Do komisji wpłynęły trzy projekty uchwał: autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Koalicji Obywatelskiej. Przewodniczący Marek Kuchciński złożył wniosek w sprawie wspólnego rozpatrzenia projektów. Jako główny wybrano projekt uchwały partii rządzącej i na jego bazie stworzony został projekt poparty przez wszystkich posłów komisji.

W projekcie zapisano, że „Sejm Rzeczypospolitej, w poczuciu solidarności z naszymi środkowoeuropejskimi sąsiadami, (…) wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie, w tym przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec (…), do wycofania jakiegokolwiek poparcia dla realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2”. W uchwale zawarto apel o podjęcie kroków zmierzających do natychmiastowego i skutecznego przerwania budowy. Przypomniano agresywne działania Rosji, w tym w Gruzji w 2008 r. i na Ukrainie w 2014 r.

– Ewentualne uruchomienie gazociągu doprowadzi do zwiększenia dominacji Gazpromu na rynku gazu w regionie, co będzie miało negatywny wpływ na krajowy rynek gazu. Osłabiona zostanie pozycja Ukrainy w związku z przekierowaniem dostaw na Nord Stream 2, co negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo tego kraju i jego pozycję wobec Federacji Rosyjskiej. Będzie to także bardzo zły sygnał polityczny pokazujący Kremlowi słabość Unii Europejskiej. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, iż uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie projektu mimo jego zaawansowania – wskazywał Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Sejm zajmie się uchwałą na posiedzeniu, które zaplanowano na wtorek. Składający się z dwóch nitek gazociąg Nord Stream 2 jest już niemal w całości ukończony. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj