Sejmowa komisja pozytywnie o kandydaturze P. Skwiecińskiego na ambasadora RP w Armenii

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydaturę Piotra Skwiecińskiego na stanowisko ambasadora Polski w Armenii. Podczas posiedzenia komisji Piotr Skwieciński przedstawił swoją koncepcję pracy na placówce w Erywaniu.

Zdaniem Piotra Skwiecińskiego obecna sytuacja polityczna Armenii i dystansowanie się tego kraju od Rosji stwarzają nowe możliwości dla polskiej polityki.

„W interesie Polski jest utrwalenie tego rodzaju ewolucji Armenii, by ona się stopniowo wiązała z zachodnią wspólnotą” – wskazywał kandydat.

Ocenił, że po rosyjskiej agresji Rosji na Ukrainę relacje Polski i Armenii zintensyfikowały się, zarówno jeśli chodzi o kontakty bilateralne, jak i te wynikające z polskiego przewodnictwa w OBWE. Zdaniem Piotra Skwiecińskiego, dobrze byłoby doprowadzić do wizyty w Erywaniu marszałków Sejmu i Senatu.

Piotr Skwieciński zwracał też uwagę na istniejące między Polską i Armenią więzy sympatii.

„Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby one się nie rozwiewały, tylko intensyfikowały” – podkreślił kandydat na ambasadora.

Jeśli chodzi o polsko-armeńskie relacje gospodarcze, Piotr Skwieciński zaznaczył, że w Armenii istnieją polskie inwestycje na większą skalę. Wymienił tu warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, która wykupiła większość udziałów w giełdzie erywańskiej. Wskazywał też, że Armenia od lat otrzymuje polską pomoc rozwojową.

Piotr Skwieciński jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1990–1994 był dziennikarzem „Życia Warszawy”, w latach 1994–1996 wiceszefem programu informacyjnego Wiadomości TVP1, w latach 1996–1998 pracował w gazecie „Życie”. W latach 2003–2006 był kierownikiem publicystyki politycznej w telewizji TV Puls, współpracował m.in. z „Gazetą Polską” i „Rzeczpospolitą”. W latach 2006–2009 był prezesem Polskiej Agencji Prasowej, a potem współpracownikiem „Rzeczpospolitej”. Od marca do końca grudnia 2011 r. był moskiewskim korespondentem tej gazety, a w latach 2012 – 2013 publicystą „Rzeczypospolitej” i tygodnika „Uważam Rze”. W latach 2013-2019 Piotr Skwieciński był publicystą tygodnika „Sieci”.

W latach 2009–2010 piastował stanowisko doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego, Sławomira Skrzypka.

W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W marcu 2019 r. Piotr Skwieciński został dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie. W kwietniu 2022 r. został wydalony z Rosji wraz z grupą 45 polskich dyplomatów w ramach retorsji po inwazji Rosji na Ukrainę. W sierpniu 2022 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Piotr Skwieciński włada biegle językami rosyjskim i angielskim.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl