fot. flickr.com

Sejm zajmie się projektem ustaw o odpadach

Sejm zajmie się dziś (od godziny 15.15) m.in. projektem ustaw o odpadach. Tzw. pakiet śmieciowy procedowała już sejmowa komisja środowiska. Wczoraj jej członkowie omówili i przyjęli kilka poprawek. Projekt ma być jednak jeszcze lekko modyfikowany i dostosowany do części postulatów branży.

Głównym celem ustawy ma być walka z patologiami śmieciowymi w Polsce. Jednym z rozwiązań, jakie proponuje resort środowiska, jest wprowadzenie kaucji, którą płacić będą firmy śmieciowe. Mechanizm zabezpieczy samorządy przed porzucaniem odpadów. Ponadto składowiska mają być objęte całodobowym monitoringiem.

Były minister środowiska prof. Jan Szyszko przypomniał, że obecny rząd już kilkukrotnie próbował uporządkować problem śmieci. Zmianę prawa – jak dodał – za każdym razem bojkotowała opozycja.

– Były próby konstruowania prawa, ale totalna opozycja całkowicie to bojkotowała. Hejt, który pojawił się w prasie, spowodował, że nasze założenia, które miały być zrealizowane na początku, zostały odłożone do chwili obecnej. Problem jest bardzo duży. Nieprawidłowości funkcjonują i funkcjonowały w poprzednich latach. Myślałem, że sprawą śmieci zajmiemy się już na początku naszej kadencji, bo to było w naszym programie wyborczym. Mówiąc krótko, śmieci mają stać się własnością samorządów, a samorząd ma być wyposażony w odpowiednie prawa i środki finansowe – powiedział prof. Jan Szyszko.

Rządowe projekty w ramach tzw. pakietu śmieciowego to odpowiedź na serię pożarów składowisk odpadów, które w ostatnim czasie nasiliły się w Polsce.

Pod koniec maja płonęło m.in. wysypisko śmieci w Zgierzu pod Łodzią. Pożar był gaszony przez tydzień.

RIRM

drukuj