Chcą zlikwidować Radio Maryja i TV Trwam

Koalicja PO-PSL ze wszelką cenę chce wyeliminować Radio Maryja i Telewizję Trwam. Sejm zdecydował o podniesieniu opłat za koncesje i częstotliwości.

Sprawdź jak głosował Twój poseł

 

Podniesienie opłat za częstotliwości (12.10.2012 r.)

Głosowało – 449, za było – 296,  przeciw – 152,  wstrzymało się – 1, nie głosowało – 11

Klub Liczba członków Głosowało Za Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało
PO 206 205 205 zobacz
zobacz
PiS 136 132
132 zobacz

zobacz
RP 43 42
41 zobacz

zobacz
PSL 28 26 26 zobacz zobacz
SLD 25 24 24 zobacz
zobacz
SP 19 19 19 zobacz
niez. 3 1
1 zobacz

zobacz

 

Poniesienie opłat na koncesje (10.10.2012 r.)

Głosowało – 432,  za podniesieniem opłat za koncesje było –  287, przeciw – 145,
wstrzymało się – 0, nie głosowało – 28

 

Klub Liczba członków Głosowało Za Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało
PO 206 202 202 zobacz zobacz
PiS 136 126 zobacz 124 zobacz 10 zobacz
RP 43 37 37 zobacz zobacz
PSL 28 26 26 zobacz zobacz
SLD 25 20 20 zobacz zobacz
SP 19 19 19 zobacz
niez. 3 2 zobacz zobacz

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która może prowadzić do likwidacji Radia Maryja i TV Trwam. Nowela w drastyczny sposób podwyższa opłaty za korzystanie z częstotliwości radiowych i telewizyjnych.

Większością głosów 296 do 152 posłowie opowiedzieli się za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która może prowadzić do likwidacji Radia Maryja i TV Trwam.

Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła dziś poprawki, które nieco złagodziły ustawę i zmniejszyły górny limit opłat z wcześniej zakładanych 300 mln zł do 19 mln rocznie dla nadawców radiowych, oraz z 99 do 10 mln dla nadawców telewizyjnych. Kwoty tę wciąż jednak są ogromne i nie do udźwignięcia m.in. dla Radia Maryja i Tv Trwam – mówi dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

– To jest „pi-arowskie” zagranie. Powiedzieli 300 milionów rocznie, teraz mówią 19 milionów. To samo jest z telewizją. Tak wysoka kwota 26 milionów do zapłaty, jest dla nas niemożliwa. Utrzymanie radia kosztuje bardzo dużo, gospodarujemy oszczędnie, dlatego istniejemy. Radio i telewizja utrzymują się z datków ludzi. To jest niemożliwe żebyśmy mieli takie pieniądze. To jest uderzenie w radio, jego likwidacja -zaznaczył o. Dyrektor Tadeusz Rydzyk

Na realne zagrożenie upadkiem wielu mediów, z powodu wprowadzenia ustawy zwracali uwagę posłowie prawicowej opozycji podczas wczorajszej debaty w  Sejmie

– Podwyżki opłat dla nadawców radiowych i telewizyjnych za wykorzystanie częstotliwości mogą w przyszłości, jeśli zostaną zastosowane, doprowadzić do upadku wielu mediów. Tłumaczenia przedstawicieli rządu w tej kwestii nie rozwiały tych wszystkich wątpliwości, takie zagrożenie niestety istnieje i może być realne. Nie udzielenie koncesji mediom to jeden sposób, drugi to ewentualne zniszczenie niepokornych mediów stawkami opłat – powiedział poseł Jarosław Żaczek z Solidarnej Polski

Dziś w sejmie odbędzie się głosowanie nad ustawą. Jej poparcie zadeklarowały kluby: PO, Ruchu Palikota, PSL-u i SLD.

Dyrektor Radia Maryja apeluje do widzów TV Trwam i słuchaczy Radia Maryja o to, by dobrze przyjrzeć się jak głosowali poszczególni posłowie.

– To jest nieprawdopodobne i nieludzkie. Trzeba wiedzieć kto to robi, trzeba wiedzieć, kto niszczy Polskę, kto niszczy wolność słowa. Idźcie do wszystkich tych posłów, zapamiętajcie jak głosują – dodał o. Dyrektor Tadeusz Rydzyk.

Poseł Piotr Babinetz podczas wczorajszej debaty w Sejmie powiedział, że projekt ustawy przedstawiony przez rząd w druku 627 zakładał drastyczne podwyżki maksymalnych rocznych opłat za używanie częstotliwości przez radio i telewizję.

Wynika to z metody liczenia opłaty opartej o kwotę odpowiadającą pasmu o szerokości jednego kHz w jednej gminie w wysokości 400 zł. W ten sposób maksymalna opłata ogólnopolskiej stacji radiowej pomnożona przez liczbę ponad 2 tys.700 gmin, liczbę użytkowanych kHz dawała astronomiczną opłatę blisko 300 mln zł przy obecnym limicie ustawowym wynoszącym około 2 mln zł. Rząd obiecywał, że w rozporządzeniu do ustawy obniży tą kwotę do poziomu 1 mln zł. Nie może być tak, że tak istotna dla wszystkich stacji radiowych i telewizyjnych opłata obejmująca zarówno media publiczne, jak i komercyjne  i społeczne pozostawiona jest do dowolnego kształtowania przez rząd poza kontrolą Sejmu – podnosił poseł.

Podczas posiedzenia komisji posłowie opozycji dopytywali także o konkretne wyliczenia dotyczące podwyżek, opłat, skutków czy też wprowadzenia poprawek Platformy Obywatelskiej. Odpowiedzi na te pytanie jednak nie padły. Mówi poseł Barbara Bubula, były członek KRRiT.

– Nasze podatki zostały poddane pod głosowanie i odrzucone. Natomiast ze względu na to, że poprawka ze strony Platformy Obywatelskiej zmniejsza limit opłat dla telewizji cyfrowej z 99 mln dla całego multipleksu do kwoty ok. 10 mln; poparliśmy tą poprawkę ze względu na to, żeby nie pozostawiać tej kwoty 99 mln. To była poprawka Platformy pod naszą kwestią zgłoszona niemniej jednak ciągle jeszcze w sposób bardzo wysoki, wznosząca opłaty dla przyszłego multipleksu. Stąd będziemy głosować przeciwko całej ustawie, niemniej jednak chcielibyśmy, żeby w momencie kiedy ona przejdzie została pozbawiona tych najbardziej drastycznych elementów – powiedziała poseł Barbara Bubula.

 

Wypowiedź o. dr. Tadeusza Rydzyka


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź pos. Jarosława Żaczka


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedzi pos. Piotra Babinetza


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź pos. Barbara Bubula


Pobierz Pobierz

* * *

Oprócz zmian w ustawie o prawie telekomunikacyjnym, która może spowodować wzrost opłat za korzystanie z częstotliwości radiowych nawet do 300 mln zł posłowie przyjęli dziś zmiany w ustawie o RTV. Podnoszą one opłaty za koncesje.

 

– W projekcie senackim, który był podstawą procedowania i był opracowany wspólnie z KRRiT  widniała kwota opłaty koncesyjnej dla telewizji cyfrowej w wysokości 12 mln 945 tys. zł. W trakcie prac w Sejmie doszło do dwukrotnego podwyższenia tej kwoty. Ten limit stanowi barierę dla nowych podmiotów, które wchodzą na ten rynek, dodatkowo mówi o nierówności wobec podmiotów, które wcześniej dostały koncesje – powiedziała  poseł Barbara Bubula, były członek KRRiT.

Donald Tusk betonuje ład medialny w Polsce i uderza w TV Trwam – mówi poseł Andrzej Jaworski.

– Decyzja została podjęta w takiej formie i tak szybkim tempie tylko i wyłącznie dlatego aby TV Trwam miała problemy z zapłaceniem za koncesję. A także żeby inni nadawcy, którzy zdecydowaliby się startować w konkursie o miejsce na multipleksie byli nierówno traktowani – powiedział poseł Andrzej Jaworski.  

To, co się dzisiaj stało to sprawa bardzo bolesna – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja. Tak wysokie opłaty prowadzą do zniszczenia Radia Maryja i TV Trwam. O. Tadeusz Rydzyk zaapelował o interwencję obywateli w tej sprawie u posłów swoich regionów.

Każą płacić 25 mln. Dziś w Sejmie to przegłosowali rękami lewicy. Platforma to też przecież lewica. Oni szkodzą, nie chcą dopuścić, by była TV Trwam i Radio Maryja. Chcą nas wykończyć. Idźcie do tych posłów, telefonujcie do nich i zapamiętacie ich. Mówicie do nich, na waszym terenie, nie gdzie indziej. Idźcie do nich jeżeli na prawdę zależy wam na prawdzie.  Nie bójcie się to Naród jest podmiotem, nie przedmiotem. Naród jest suwerenem, a oni maja służyć – powiedział  o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja. 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl