Sejm za uszczelnieniem programu Rodzina 500 plus

Sejm opowiedział się za uszczelnieniem programu Rodzina 500 plus. W trakcie debaty nowelizację silnie atakowali posłowie totalnej opozycji, twierdząc, że program wyklucza wsparcie dla najsłabszych. To kłamstwo i bezczelność – odpowiadała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, przypominając, że systemem wsparcia dla rodzin objętych jest blisko 4 mln dzieci.

Główne założenia programu Rodzina 500 plus mają zostać niezmienione. Nowelizacja programu ma jedynie zapobiec dopasowywaniu dochodu do kryterium dochodowego w przypadku pierwszego dziecka. Chodzi między innymi o rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego podejmowanie na innych warunkach. Postawę rządu skrytykowała totalna opozycja, twierdząc, że program nie jest sprawiedliwy.

– Jeżeli chcemy porozmawiać o świadczeniach rodzinnych, bo to nie jest program pobudzający dzietność i pani to dobrze wie, tylko jest to wsparcie społeczne dla polskich rodzin, to zróbmy program w końcu sprawiedliwy – powiedziała poseł .Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska.

 – Dlaczego wy, wprowadzając ten system, wykluczacie z niego najsłabszych, dlaczego? – dodała Magdalena Kochan, poseł Platformy Obywatelskiej.

Na krytykę zareagowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

–  Ileż bezczelności, ile zakłamania trzeba w sobie mieć, żeby wyjść tu, na tę mównicę i mówić o tym, że ten program nie wspiera polskich rodzin, że on ogranicza dostęp – odpowiedziała minister rodziny.

Liczba dzieci otrzymujących świadczenie zbliża się do 4 milionów. Wzrost nakładów na politykę społeczną i rodzinną przekroczył 3 proc. PKB. Za rządów koalicji PO-PSL wskaźnik ten wynosił 1,7 proc. W obronie minister rodziny głos zabrała premier Beata Szydło.

– Zanim ktokolwiek z was przyjdzie tutaj, na tę mównicę i odniesie się w taki sposób do pani minister Rafalskiej to radzę spojrzeć w lustro. Dosyć tego, żeby były ciągłe ataki i poniżenie posłów Prawa i Sprawiedliwości i ludzi z nami związanych – mówiła premier Beata Szydło.

Premier wytknęła swoim poprzednikom 8-letnie rządy, w trakcie których koalicja PO-PSL nie potrafiła poradzić sobie z problemem ubóstwa wśród dzieci.

– Przez 8 lat pozwalaliście na to, żeby polskie dzieci żyły w biedzie i nie przejmowaliście się rodzinami. Przejmowaliście się tylko tym, jak załatwić własne deale u „Sowy i Przyjaciół” – dodała premier.

Nowela uszczelniająca program Rodzina 500 plus trafi wkrótce do Senatu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj