Sejm ustanowił nowe odznaczenie – Krzyż Zachodni

Cudzoziemcom, którzy nieśli pomoc Polakom represjonowanym w latach 1939 – 1989, będzie można nadawać Krzyż Zachodni. Nowe odznaczenie ustanowił Sejm. Będzie ono bliźniacze wobec ustanowionego w listopadzie ub. roku Krzyża Wschodniego.

Krzyż Zachodni trafi do osób, które pomagały Polakom represjonowanym przez reżim hitlerowski i władze komunistyczne.

Podczas sejmowej debaty poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podkreślił, że odznaczeniem uczczone będą osoby, które heroicznie przyczyniły się do odzyskania niepodległości Polski.

Ustanowienie Krzyża Zachodniego jest zgodne z polityką historyczną formacji, którą reprezentuję, z polityką historyczną rządu z ideą i duchem przyznawanych odznaczeń przez prezydenta. Chodzi o to, żeby w Europie Zachodniej, jak wcześniej to się stało z Europą Wschodnią przy ustanowieniu Krzyża Wschodniego, odszukać i uroczyście odznaczyć te osoby, które w sposób znakomity przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Często w sposób heroiczny podczas II wojny światowej pomagały Polakom i propagowały polską sprawę. W okresie PRL te osoby przyjmowały Polaków, którzy pozostali na emigracji – tłumaczył Arkadiusz Czartoryski.

Nowe odznaczenie ma mieć formę metalowego krzyża równoramiennego i będzie przedstawiać Orła Białego w koronie zamkniętej krzyżem na karmazynowym tle, według wzoru z 1956 r.

Wnioski o jego nadanie do prezydenta będzie kierować minister spraw zagranicznych po uzyskaniu opinii prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

RIRM

drukuj