Sejm: uchwalono ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK

Sejm uchwalił w środę ustawę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Zmienia ona m.in. zasady wyłaniania kandydatów na prezesa TK i wprowadza jego sześcioletnią kadencję. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 228 posłów, 200 było przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono wnioski Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej o odrzucenie ustawy.

Według PiS, projekt porządkuje sytuację TK, co ma umożliwić sprawniejsze działanie Trybunału. Opozycja twierdzi, że chodzi głównie o „przejęcie kontroli nad TK przez ludzi Jarosława Kaczyńskiego”.

Jeszcze przed głosowaniem do argumentów opozycji odniósł się poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

– Powiadacie, że nie kontynuujemy tradycji ciągłości, niszczymy Trybunał. Ja rozumiem o jaką „ciągłość” wam chodzi. O to, żeby prezes Trybunału Konstytucyjnego był „nieśmiertelny” – tak jak o nim powiedział wiceprezes, i że skoro już musi odejść, to żeby przynajmniej wskazał swojego następcę. Na to zgody być nie może, drodzy państwo, dlatego że ten prezes TK ściągnął na dno Trybunał Konstytucyjny. To dlatego notowania społeczne TK są tak niskie. To on łamie konstytucję, łamie prawo i obywatele to już widzą – mówił poseł Piotrowicz.

Kadencja obecnego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego jako sędziego TK wygasa 19 grudnia. Zwołał on na dziś Zgromadzenie Ogólne sędziów TK ws. wyboru kandydatów na prezesa dla prezydenta – według obecnej ustawy o TK z 22 lipca br.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl