fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu dla firm w związku z epidemią koronawirusa

Sejm uchwalił nad ranem ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Za ustawą głosowało 343 posłów, przeciw było 73, od głosu wstrzymało się 19. Wcześniej spośród zgłoszonych do projektu poprawek Sejm przyjął te zgłoszone przez PiS oraz jedną z propozycji Lewicy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Założenia pakietu poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. To szereg rozwiązań skierowanych do najważniejszych branż, które ucierpią w wyniku epidemii koronawirusa.

Tarcza opiera się na pięciu filarach: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców  i inwestycje publiczne.

Jej najważniejszym celem jest zachowanie ciągłości finansowej firm oraz zachowanie miejsc pracy.

Pakiet reguluje także działanie służby zdrowia Polsce. O szczegółach mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

– Zmieniamy 14 ustaw. Ustaw, które właściwie regulują praktycznie każdy element funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. To jest kolejna tura zmian po tych najpilniejszych w ramach specustawy, która została przyjęta przez Sejm kilka tygodni temu. Ograniczamy też obowiązki sprawozdawcze wobec NFZ – te, które racjonalnie możemy teraz ograniczyć. Ustawy narzucają także obowiązkowe kontrole w laboratoriach diagnostycznych, stacjach krwiodawstwa i innych instytucjach ochrony zdrowia – podkreślił Janusz Cieszyński.

Rozwiązania zawarte w pakiecie krytykował między innymi lider PO Borys Budka. Jak stwierdził w czasie sejmowej debaty, pakiet „dzieli pracowników i pracodawców na lepszych i gorszych”.

Tarcza powstała w wyniku wspólnych prac prezydenta, rządu oraz klubów parlamentarnych. Jej wartość to ok. 212 mld zł, czyli ok. 10 proc. polskiego PKB.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj