Sejm uchwalił projekt o zmianie ustawy o Radiofonii i Telewizji

Sejm głosami koalicji rządowej uchwalił projekt ustaw o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji.

Za przyjęciem ustawy głosowało 287 posłów, przeciw było 145. Dokument opracowali senatorowie z klubu PO.

Sprawa dotyczy kwestii związanej z pobieraniem opłat koncesyjnych. Ustawa wygasła na początku sierpnia. Wówczas posłowie PiS alarmowali, że może to doprowadzić do sytuacji w której nadawcy nie będą musieli opłacać rat za koncesje.

Przypomnijmy KRRiT zdecydowała się rozłożyć na 114 rat kwotę w wysokości 10,8 mln zł dla spółki Stavka i Lemon Records, na 93 raty, kwotę 7,3 mln zł opłaty koncesyjnej spółce Eska.

Poseł Jacek Świat przed głosowaniem nad projektem ustawy powiedział, że ustawa docelowo miała naprawić błędy wskazane przez Trybunał Konstytucyjny. Dodał, że jest jednak inaczej, dokument nierówno traktuje nadawców.

– W ostatniej chwili kwota opłat koncesyjnych za telewizję cyfrową została  podniesiona dwukrotnie z 13 do blisko 26 milionów złotych. Ta propozycja nie było konsultowana, a więc to po pierwsze przeczy zasadom  porządnej legislacji a po drugie powoduje nierówność podmiotów. Okazuje się, że podmioty które zyskały do tej pory koncesję będą płacić prawdopodobnie bez porównania mniej. Podmioty, które uzyskają koncesję w II turze postępowań a więc za ten sam okres –takie same podmioty będą ponosiły różne koszty .Czy po prostu nie wyrobimy kolejnego bubla, który zostanie odrzucony przez Trybunał– powiedział poseł Jacek Świat.

 

RIRM

drukuj