Katolicka TV Trwam ma prawo do miejsca na cyfrowym multipleksie

Rada ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski potwierdza stanowisko księży biskupów w tej sprawie.

Przypomnijmy, KRRiT w pierwszym konkursie odrzuciła wniosek Fundacji Lux Veritatis – nadawcy TV Trwam. Obecnie rozpisano nowy konkurs, w którym przewidziano miejsce dla kanału o charakterze społeczno – religijnym.

Właśnie w tym momencie Rada powtórzyła stanowisko prezydium Episkopatu Polski i samej Konferencji. W komunikacie z 359. Zebrania Plenarnego Konferencji księża biskupi, zgodnie upomnieli się o równe traktowanie nadawców kościelnych z innymi.

Z kolei w oświadczeniu z 16.01. 2012 r. Rady Stałej czytamy; „Ufamy, że TV Trwam, nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce”.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” zwraca uwagę na wagę tego oświadczenia w kontekście wcześniejszych wypowiedzi wielu ks. biskupów, a także instytucji, które opowiedziały się za TV Trwam.

– Wszystkie wypowiedzi idą po linii opowiadającej się za przyznaniem miejsca na multipleksie cyfrowym TV Trwam. Ks. abp Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w piśmie skierowanym do mnie napisał, że Episkopat Polski wystarczająco dużo razy wypowiadał się w obronie TV Trwam. Potwierdził także to swoje stanowisko w osobnym piśmie do diecezji, które ja sygnowałem. Sprawa jest bardzo ewidentna, więc trzeba o tym mówić – powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Ks. Piotr Zaborski, rzecznik archidiecezji częstochowskiej zwraca także uwagę na oświadczenie Rady Stałej KEP w sprawie przyznania TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie z 16.01.2012r.

– Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, cytuję: „stanowczo apeluje o zmianę stanowiska KRRiT w trwającym procesie koncesyjnym i przyznanie TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasady pluralizmu oraz równości wobec prawa. Tym bardziej, że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programu w TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych”. Ufamy – pisali wówczas biskupi – że TV Trwam, nadająca od ponad 8. lat i wykazująca stabilność finansową zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce. To było oświadczenie Rady Stałej KEP. Nic się nie zmieniło, zmieniło się tylko jedno – już nie 8, ale 9 lat – powiedział ks. Piotr Zaborski.

Przypomnijmy, cały czas trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT w obronie katolickiej TV Trwam. W biurze Radia Maryja w Toruniu podliczono już 2 mln 426 tys. 277 kopii podpisów. Akcja będzie prowadzona do skutku.

RIRM

 

Odpowiedź ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia na list Dworaka

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl