fot. PAP

Sejm przyjął projekt dotyczący sytuacji na Ukrainie

Sejm jednogłośnie przyjął projekt uchwały dotyczący sytuacji na Ukrainie. Posłowie wyrazili w niej zaniepokojenie obecną sytuacją w tym kraju i potępili użycie siły wobec demonstrantów.

Wezwali też wszystkie siły polityczne Ukrainy do zachowania spokoju. Sejm zaapelował też do parlamentów państw Unii Europejskiej do podjęcia inicjatyw, wspierających społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie.

Również parlament Ukrainy nie przyjął rezolucji o wotum nieufności dla rządu premiera Mykoły Azarowa. Po informacji o porażce głosowania zgromadzony przed Radą Najwyższą i przysłuchujący się debacie tłum ruszył w kierunku administracji prezydenta Wiktora Janukowycza.

Wcześniej, w trakcie debaty, podczas której opozycja zarzuciła rządowi użycie siły wobec demonstrantów i „bicie dzieci”, Azarow przeprosił za działania milicji i obiecał, że winni zostaną ukarani.

Wieczorem szef rządu skierował oświadczenie do narodu. Zaznaczył w nim, że znane mu są niedociągnięcia w pracy rządu, oraz zadeklarował, że gotów jest do dialogu i z uczestnikami protestów i z opozycją. Pod warunkiem przestrzegania konstytucji i prawa – podkreślił.

Mykoła Azarow oświadczył, że ukraińskie delegacje rządowe udadzą się w środę na rozmowy do Brukseli i Moskwy, by zapewnić podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE na korzystnych dla Ukrainy warunkach, i by odnowić relacje handlowe z Rosją.

RIRM

drukuj